avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 433 soluții astăzi
Forum Activitate perlutina

Activitate perlutina

Stiti cite camere de supraveghere sunt pe strazile , sa zicem Bucurestiului ? Si acolo puteti fi filmat in posturi diferite, deschizind servieta si scotind cine stie ce. Acele camere nu va ataca la intimitate ?
Repet : cei de la sectia 10 politie mi-au spus sa iau acordul vecinilor, al administratiei si pe ei sa ii informez in scris cu stampila cu inregistrare la ei.( sa am dovada depuneri informarii lor). Cred ca daca mergeti la sectia de care apartineti e mai simplu pentru dvs..Gigi-55 a scris:

Am inteles.
Sa inteleg ca ati luat autorizatie? Cat va costat si cat timp e valabila. ?
Daca le montez in casa, inseamna ca n-am nevoie de autorizatie?
Si cum pot folosi probele, daca sunt filmate la mine in casa?


perlutina a scris:

Nu e necesar acordul politiei ci politia trebuie informata ca instalez camere, si ca am acordul vecinilor ( eu pun camere pe holul blocului (stau la ultimul etaj ) si pe parcarea blocului ( o curte in care intri doar daca vrei: sa te parchezi, sa furi ................) apartin de sectia 10 politie si ei mi-au spus ca ei vor doar sa fie informati de existenta lor. Au zis ca pentru ei e un plus de ajutor.


Nu e cesar acordul ci politia gtrebuie informata ca instalez si ca am acordul vecinilor ( eu pun camere pe holul blocului (stau la ultimul etaj ) si pe parcarea blocului ( o curte in care intri doar daca vrei: sa te parchezi, sa furi ................) apartin de sectia 10 politie si ei mi-au spus ca ei vor doar sa fie informati de existenta lor. Au zis ca pentru ei e un plus de ajutor.
Aveti nevoie de acordul vecinilor afectati ( cei care se scarpina in nas... etc.,, scuipa pe jos, duc gunoiul fara a fi ambalat in punga, isi aduc amantele sau amantii la domiciliu si ..........sau fac lucruri reprobabile si nu vor sa fie vazuti si de la admin.blocului. Apoi cu acestea mergeti la sectia de politie si "II INFORMATI DE INSTALAREA LOR ! " La fel am fost si eu, ca dumneavoastra. Eu sunt la faza sa le instalez doar ! SUCCES.
@ brazvan

Pot sa fac si eu ca rabinul din poveste ? Toti aveti dreptate, dar atata timp cit se intimpla atatea nemernicii, oare cine este deranjat ca s-a instalat o camera de supraveghere (sa ne pazeasca de intrusi sau raufacatori ? De ce sa fiu deranjat ca ma filmeaza cind trec prin curte, atata timp cit nu fac nimic care sa contravina bunei vecinatati? Pot sa ma scarpin in nas (sau unde vreau eu ) la mine in apartament si in curte sa ma comport civilizat. Pentru ce m-ar deranja supravegherea, fac ceva care sa deranjeze sau doar pentru ca asa spune legea ? Legea parca e facuta pentru a proteja infractorii. Eu asa o vad.

Citesc tot ce s-a scris si ma intreb ca baciul : dumneavoastra tineti cu lupul ? Cred ca cei care se ascund in spatele legilor proaste, imi dau senzatia ca in tara asta nu dorim sa fimi protejati nici macar de hotii de rand. separatistul a scris:

nu este legala montarea unui dispozitiv de filmat in nici un fel de imprejurare.
doar societatile abilitate au acest drept , deoarece sunt certificate ISO 27000 si ISO 27001(securittatea informatiei) si ISO 22000 ( prelucrarea datelor cu caracter
personal)

este ilegala actiunea dansului , asa ca ....la judecata cu el .


Asa este. In Elvetia (acolo unde am stat) fiecare cetatean cind se duce sa cumpere pungi de gunoi, pe punga este inscriptionata adresa. Dar despre ce vorbim ?
Corect cred ca ar fi sa plateasca, amenda sau cum s-o numi firma de curatenie,care nu isi face treaba, nicidecum locatarii. Eu daca nu imi fac datoria la serviciu platesc eu, nu firma la care lucrez.
M-am mutat intr-un bloc, unde constat ca gandacii sunt la ei acasa, iar tubulatura ghenei nu se mai vade de sub stratul de JEG. Eu voi curata pe palierul meu, dar de fapt cine e raspunzator de igiena ei?