avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Activitate lucian_t

Activitate lucian_t

Răspuns la discuția Accident rutier cu victima
Multumesc pentru raspuns
Deci sa inteleg totusi ca, desi in declaratia de la politie a spus ca nu doreste mai departe inceperea urmaririi penale, si dosarul a plecat de la politist cu propunerea de NUP, ea totusi imi poate crea probleme.
Eu i-am dat bani, insa voiam sa stiu daca se mai poate razgandi...si constat ca se poate:(
Răspuns la discuția Accident rutier cu victima
Sigur ca am asigurare RCA, insa am convenit cu victima sa ii suport eu cheltuielile pentru investigatiile medicale. Din cate stiu, ca sa poate primi bani de la asiguratorul meu trebuie sa se contituie parte civila in proces, insa eu am vrut sa evit aceasta cale.
De aceea am intrebat daca dupa ce a declarat la politie ca nu are pretentii se poate razgandi.
Daca trece perioada de 60 de zile de la eveniment atunci abia nu mai are ce sa faca? Sau cum?
Buna dimineata,
Am avut un accident rutier soldat cu o victima acum aproximativ o luna.
A fost vina mea si am convenit cu victima sa ii platesc o suma de bani pentru cheltuielile medicale.
Victima a fost la politie si a declarat ca nu are pretentii (stiu ca termenul legal pentru plangere e de 60 de zile de la producerea evenimentului).
Se mai poate razgandi si sa ceara alte daune sau sa imi faca plangere penala pentru vatamare din culpa?

Va multumesc
Răspuns la discuția Accident rutier cu victima
multumesc pentru raspuns
poate depune acea plangere penala doar pentru o banala mana contuzionata? mi-e greu sa imi dau seama in mod realistic de gravitatea situatiei.
Răspuns la discuția Accident rutier cu victima
va multumesc pentru raspuns domnule Patrascu,
insa devin oarecum confuz...am citit ca poate deschide si un dosar de dauna la asiguratorul rca al meu...sa inteleg ca poate primi beneficii materiale si de la mine si de la asigurator? sau am inteles eu gresit acest aspect?
de asemeni, ea acum are mana in gips pentru o contuzie, nici macar nu e fisurata...cate zile de ingrijire poate capata? la spitalul la care a fost dusa de ambulanta a fost intrebata daca o mai doare ceva si a zis ca nu si a fost externata in aceeasi seara.
a doua zi a iesit la plimbare in oras si deja a 5 a zi a inceput ca o dor mai multe organe... totusi, chiar sunt cu mainile legate?
ma voi consulta cu un avocat saptamana viitoare, insa pana atunci sunt ca pe jar, deci sper sa imi intelegeti ingrijorarile si multele intrebari puse.

va multumesc!
Răspuns la discuția Accident rutier cu victima
cum va spuneam, am constatat ca de fapt banii sunt prioritatea acestei persoane.
asa ca revin cu inca o intrebare:
se poate adresa pentru daune societatii de asigurari? ar fi nevoie de un proces cu societatea de asigurari pentru a beneficia de despagubiri?

va multumesc pentru raspunsurile de pana acum.
Răspuns la discuția Accident rutier cu victima
evident ca detin acea asigurare rca.
insa, conform art. 97 din regulamentul de aplicare al codului rutier nu reiese ca si pasagerul din taxi nu are obligativitatea de a purta centura de siguranta.



Totusi, nu mi se pare firesc sau mai bine zis omenesc sa te sucesti asa mai ales ca nu ai patit nimic si mai ales ca nici tu ca pasager nu ai respectat legea.
Chiar nu am nicio speranta?
In urma discutiei de azi imi zice mai nou ca are mana pusa in gips, si mi-a zis ca e contuzionata doar...si deja imi crestea nota de plata...
Mi se pare inadmisibil!

4)Se excepteaza de la obligatia de a purta centura de siguranta:
a)conducatorii de autoturisme pe timpul executarii manevrei de mers înapoi sau care stationeaza;
b)femeile în stare vizibila de graviditate;
c)conducatorii de autoturisme care executa servicii de transport public de persoane, în regim de taxi, când transporta pasageri;
Răspuns la discuția Accident rutier cu victima
dat fiind faptul ca nu purta centura, influenteaza in vreun fel?
Răspuns la discuția Accident rutier cu victima
despre ce asigurare e vorba? despre asigurarea obligatorie a masinii?
totusi e normal sa isi faca investigatii la 5 zile dupa accident? cum poate dovedi ca sunt leziuni in urma accidentului?
Răspuns la discuția Accident rutier cu victima
pai deocamdata ma "santajeaza"
eu initial am fost de acord sa ii platesc eventualele cheltuieli, pe baza chitantelor, insa acum mi se pare ca intinde coarda si nu prea sunt de acord.
nu a depus nicio plangere deocamdata, insa dupa cum decurg lucrurile se pare ca s-a razgandit...de aici si nelamurirea mea...oare cum e mai bine sa procedez? instanta sau sa ma inteleg intr-un final cu ea?