avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1324 soluții astăzi
Forum Activitate alemate1974

Activitate alemate1974

Am o intrebare pe care as dori sa o adresez. Sunt casatorit de 5 ani mai precis din 2009. Locuinta este pe numele meu si este achitata integral la nivelul anului 2005. In cazul unui divort (sper sa nu fie cazul) sotia mea beneficiaza de vreo parte din aceasta? Am auzit discutii despre faptul ca dupa 5 ani de casatorie bunurile, chiar dobandite inaintea casatoriei, ar deveni comune. Va multumesc si astept un raspuns.
Răspuns la discuția Permisiune vizita
Va multumesc din suflet.
Va solicit un sfat in privinta fetitei mele din casnicia anterioara. Am dreptul la vizita doua weekenduri pe luna, zece zile din concediul meu de odihna, precum si a doua zi dupa sarbatorile de paste si de craciun. De aproape o luna nu mi-am mai vazut fetita, mama ei pretextand diverse motive de a nu mi-o da. Nici vizitele de sarbatori nu le-am efectuat de cinci ani de la divort, fosta sotie sustinand mereu ca este plecata din bucuresti. Am acceptat acest lucru intelegand si gandindu-ma si la cea mica care beneficiaza in acest sens de o iesire, de aer curat. Nu vreau sa intelegeti ca nu am posibilitati si eu nu-i pot oferi, numai ca nu sunt lasat. Ultima data fosta sotie amintindu-mi ca nu am dreptul la nimic altceva decat la vizita. M-am cam saturat si vreau sa actionez intr-un fel. Va multumesc.
Răspuns la discuția Nume purtat anterior
S-a recasatorit acum 3 - 4 ani si nu stiu daca poarta si numele actualului sot.
Răspuns la discuția Nume purtat anterior
Da poarta tot numele meu. As dori sa-l retrag.
Am divortat de fosta sotie acum 5 ani. Dupa divort ea a ales sa-mi pastreze numele. Avem o fetita de 8 anisori care normal imi poarta numele. Credeti ca este posibil sa ii retrag numele fara a fi afectata fetita? Din cauza comportamentului ei nu mai vreau sa-mi poarte numele, mai ales ca s-a recasatorit, si eu la fel. Multumesc.

Multumesc pentru raspunsuri, dar se poate acest lucru printr-o actiune in anulare?
Discuție Buna ziua
Am divortat de fosta sotie acum 5 ani. Dupa divort ea a ales sa-mi pastreze numele. Avem o fetita de 8 anisori care normal imi poarta numele. Credeti ca este posibil sa ii retrag numele fara a fi afectata fetita? Din cauza comportamentului ei nu mai vreau sa-mi poarte numele, mai ales ca s-a recasatorit, si eu la fel. Multumesc.
Am rugamintea de a ma ajuta cu o informatie. Am ofetita de 8 ani care a fost incredintata spre crestere si educare mamei. Mama s-a recasatorit si locuieste impreuna cu actualul sot intr-o garsoniera. Din discutiile purtate cu copilul rezulta faptul ca nu beneficiaza de un tratament adecvat din partea mamei si a tatalui vitreg, nu ii vorbesc frumos, tatal vitreg o molesteaza verbal cu diverse apelative si uneori chiar si fizic. M-am recasatorit si eu, mai am o fetita de cateva luni, am apartament cu trei camere si as dori sa obtin reincredintarea minorei care devine din ce in ce mai trista mai apatica si cu dorinta de a petrece timpul cu mine sotia mea si surioara ei. Daca puteti sa ma ajutati cu un sfat, o sugestie, sau o modalitate de a actiona. Va multumesc si va astept cu un raspuns.