avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1623 soluții astăzi
Forum Activitate catadiac

Activitate catadiac

Va multumesc de raspuns. Am inteles.
Acum as vrea sa stiu care mai este posibilitatea ca cineva, nou asociat sau altcineva din firma sa caute acele lucruri avand in vedere ca firma a mai fost vanduta de 2 ori dupa mine, catre cineva din alta zona a tarii pe care nu-l cunosc.
Obiectele figureaza in balantele catre primii cuparatori ca fiind predate si preluate odata cu firma. Dar ele in realitate se afla in posesia mea desi aceia au vandut firma la scurt timp, apoi dupa cateva luni societatea a fost vanduta iar. Conform Registrului Comertului.
Ce statut mai au acele obiecte in relatie cu firma?? din moment ce nimeni din noii asociati nu au solicitat nimic in legatura cu ele.??
Am vandut o firma prin sistemul de suplimentare de capital si m-am retras ramanand cumparatorul asociat unic. Firma era infiintata de 2 ani si a avut activitate un timp scurt de aceea obiectele ei de inventar erau putine (calculator, licenta de functionare, imprimanta, utilitati psi si ssm etc.) Noul asopciat al firmei nu a mai tinut legatura cu mine schimbandu-si datele de contact fiind din alta parte a tarii. Nu am mai comunicat de mai bine de 6 luni iar in urma cu ceva timp am aflat de la registrul comertului ca firma a fost vanduta altcuiva

Intrebarea este daca mai pot fi revendicate aceste obiecte, avand in vedere ca la vanzarea initiala a firmei nu am intocmit nici un document referitor la predarea lor??? as dori sa le vand si nu vreau sa fac o ilegalitate.
atunci poate funcționa ca farmacist in continuare la farmacia care lucreaza si poate depune documentatia pentru infiintarea unei drogherii pe autorizatia sa de libera practica ? sau nu?
poate ramâne la farmacie cu jumătate de norma?
sau pentru infiintarea drogheriei reprezinta un impediment acest lucru?
scuze de insistenta dar nimeni nu da un raspuns clar chiar si cei de la colegiu
ma intereseaza daca pe autorizatia de libera practica a farmacistului in cauza, se poate infiinta o drogherie, atata timp cat el isi continua activitatea la farmacia unde este angajat cu norma intreaga ?
sau in ce conditii legale este posibil acest lucru?
adica vreau sa spun - un farrmacist care lucreaza intr-o farmacie ( nu e diriginte) poate sa-si deschida o drogherie sau nu ?