avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1983 soluții astăzi
Forum Activitate emilia08

Activitate emilia08

Buna seara! Voi incerca sa fiu cat mai clara.
Eu si sora mea am aplicat pentru programul SRL-d 2016 fonduri nerambursabile. Eu pe codul COD CAEN 9604 ACTIVITATI DE ÎNTRETINERE CORPORALA iar sora mea COD 9602 COAFURA SI ALTE ACTIVITATI DE ÎNFRUMUSETARE.

Sora mea a primit scrisoare de respingere pentru ca nu a incarcat in aplicatie certificatul constatator extins (desi conform procedurii tb ceruta intai clarificare) Am facut contestatie, s-a admis cu o decizie. Dupa ni s-a transmis verbal ca defapt este codul CAEN gresit, sa facem o clarificare, noi am trimis aceasta clarificare, dar nu s-a mai primit nici un raspuns in scris pentru dosarul ei, desi are decizie de admitere a dosarului , nu a primit nici invitatie pentru semnarea contractului.
LA dosarul meu este si mai complicat. Am primit prima data scrisoare de respingere , in care mentionau ca am echipamente tehnologice in valoare de 33%, dupa contestatie , am primit decizie de respingere ca as avea echipamente tehnologice in procent de 39,2%. Mentionez ca pragul este minim 40%, din valoarea totala eligibila. In acea scrisoare erau echipamente care se incadrau la alte coduri dar erau acceptate( telefon, aer conditionat, aspirator-dotari) si produse care se incadrau la codul mentionat dar nu erau acceptate, dupa ce am sunat comisia si am mentionat cele observate, mi-au spus sa fac o noua scrisoare de clarificare in legatura cu produsele neacceptate, dupa acest lucru, timp de 3 saptamani mi-au spus sa revin cu telefon in ziua urmatoare, pentru a afla raspunsul final, dupa aceasta mi-a spus ca este admis dar asteapta avizul . Cand am vazut ca aceste avize nu mai vin, m-am simtit nevoita sa sun la Bucuresti pentru a afla ce se intampla, acolo am aflat ca defapt ambele dosare sunt respinse.
Mi-au argumentat ce produse au taiat din bugetul meu si ca as fi sub punctaj. Problema este ca ei desi imi mentionau ca au taiat atatea produse, suma totala eligibila nu scadea deloc, scadeau doar echipamentele. Sa dau un exemplu simplu:

suma initiala eligibila 100000ron .......din care echipamente 43000 ( au spus ca au taiat 20000 eligibili si 4000ron echipamente)
dar au socotit 100000ron.......din care..echipamente 39000, deci procent 39%
desi tb sa socoteasca : suma 80000ron ....din care echipamente 39000. ( si atunci procentul era mai mare.Sper ca m-am facut inteleasa) Ei au taiat doar ce a fost in favoare lor,nici macar ei nu stapanesc aceste coduri cAEN si calcule,dupa ce le-am argumentat greselile facute , au inceput sa ma evite , sa fie numai plecati si in sedinte. Dupa lungi discutii.... am mai primit o scrisoare in care apaream cu codul CAEN 9602( adica gresit ,eu avand 9604) in care dupa socoteli extraordinar de gresite( desi au ales codul gresit , nu au ales produsele corecte acelui cod) mi-au spus ca am echipamente in valoare de 0.005%. Am sunat la Bucuresti , la comisia centrala , le-am trimis aceasta noua scrisoare pe mail, plus calculele extrem de corecte , facute de mine, si acestia s-au chinui sa mai taie inca un echipament, si mi-au spus verbal ca am puncatj 38.63%. Povestea aceeasi, au taiat echipamente, nu au taiat din eligibil. Dupa ce am argumentat ca si daca il taie pe acesta , dar taie si din eligibil eu tot raman cu procent 42.41% au spus ca vor resocoti si revin cu telefon, nu a mai fost de gasit doamna coordonatoare. ACeste lucruri s-au intamplat de pe data de 15 noiembrie pana pe 15 decembrie.
Imi doresc sa se faca dreptate, dar nu doar pentru mine, pentru toti cei care incearca sa faca ceva si dau de astfel de oameni incompetenti , care ne trateaza in acest fel, ei nu stapanesc bine codurile, in schimb nu sunt capabili sa recunoasca greselile, vor sa musamalizeze totul. Sunt sigura ca , daca nu eram o persoana asa insistenta, nu aflam atatea povesti si variante. Am 3 raspunsuri in scris si unul verbal, dar toate sunt diferite.
Stiu ca se poate ataca in instanta decizia, doar ca, asa cum este in Romania , ti-e frica de consecintele de dupa. Daca in cateva luni se deschide programul SRL_D ,dar eu am dosarul in instanta mai pot aplica? Ce sanse am de reusita? Cat dureaza? Dupa imi va fi teama ca imi vor gasi "nod" in papura sa nu mai pot face nimic. M-am simtit umilita si m-am gandit ca sigur au fost astfel de zeci de cazuri si in anii trecuti. Anul trecut din 700 de dosare au fost admise cam 200 . Nu este suspect? Chiar asa nestiutori sa fim ? Mi-e greu sa cred. Am nevoie de sfaturi, de ajutor. Sper ca am scris cat se poate de clar.
Va multumesc ca ati avut rabdarea sa cititi, cred ca aceste lucruri tb spuse, altfel nu vom schimba nimic , niciodata!
si c tb facut? eu m am uitat pe desfasurator ramasesem la 7500 ron d plata si acum am 9500 ,deci prea mari penalizarile,dupa parerea mea .chiar nu stiu c tb sa fac ,nu vreau sa platesc toata viata ,si tot sa nu scap :-s
Ms frumos pt raspuns .Pay tocmai de asta m am si enervat priemele dati cand imi spuneau sa dau toata suma si insistau in termen cat mai scurt ,ca eu nu am absolut nimic p numele meu ,iar salariu pe contractul meu este 600 de ron chiar dak in realitate ma descurc sa ajung si la 2000 ron ,deci dak m ar da in judecata s ar alege cu 200 ron adik s ar achita in ani de zile :) .chiar vreau sa scap ,kt se poate de repede .
am facut un credit de nevoi personale in 2007 ,p 4 ani ,din mai multe motive nu am mai platit creditul din februarie 2010.M-au sunat cei de la firma de recuperari si mi au spus ca din cauza neplatii banca mi a facut rezilierea contractului si mi au trimis dosarul la ei .M-au sunat de vreo 2 ori in care insistau sa platesc suma de 9500 ron integral in termen ff scurt .48 ore?nu am dat nici un rasp ,acum au sunat din nou ,le am spus ca imi este peste puteri sa platesc aceasta suma integrala dar vreau sa scap de datorie si voi da 10 -12 mil p luna pana termin.acum mi au cerut sa platesc macar un minim in luna februarie (sa demonstrez ca vreau sa platesc ) si apoi sa platesc lunar cum am spus .Dilema mea ff mare este :eu vreau sa scap de acel imprumut dar acum eu nu stiu ,pentru ca nu vreau sa ajung la judecata sa se faca suma si mai mare dar....Pot sa am incredere ca nu imi vor mai baga penalizari sau ma pun sa platesc un avans ca sa aiba dovezi ca am recunoscut datoria ,pt ca doamna mi a spus asa citez,,eu pot merge cu dosarul sa cer o reesalonare dar tb sa demonstrez ca aveti bunavointa sa platiti si dupa ce platiti o suma in luna februarie discutam ,, deci cine imi garanteaza ceva