avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1738 soluții astăzi
Forum Activitate inaudroiu

Activitate inaudroiu

Va multumesc! Intradevar la pct. G apare un punctaj suplimentar conf. OUG 209/2008.
Buna seara!
In urma cu un an informatiile obtinute de la Dvs mi-au fost folositoare, in sensul ca am primit un punctaj suplimentar pentru grupa de munca, retroactiv incepand cu 01/01/2011( Eu am iesit la pensie in 2001).
Acum va rog sa-mi spuneti sotul meu, care a iesit la pensie in 01/03/2009 si care a avut 4,5 ani in grupa II ( Pentru care a primit la pensionare, o suma mica), nu are dreptul, conform legii 263/2010, la un punctaj suplimentar pentru grupa de munca, incepand cu 01/01/2012 ?
Va multumesc anticipat, pentru raspunsul avizat, pe care-l voi primi!
Multumesc mult pentru raspunsul promt !
Am o prietena care vrea sa va intrebe, prin intermediul contului meu la Avocatnet., urmatoarele:
Are varsta de 72 de ani si i-a murit sotul de cca 10 ani. In urma cu 3 ani a fost sfatuita sa opteze la pensia de urmas ( 1/2 din valoarea pensiei sotului), care o avantajeaza fata de pensia pe care o avea ea, cu vechime completa si limita de varsta. Acum ar fi interesata daca exista posibilitatea, in prevederile noii legi a pensiilor, de a se cumula cele doua pensii ( de urmas a sotului si cea de limita de varsta, a ei)? Avand in vedere ca eu orice problema juridica am avut, am rezolvat-o cu ajutorul sfaturile Dvs, va rog ajutati-o si pe ea . Va multumim!
Profit de faptul ca mi-ati oferit raspunsurile pe care le-am solicitat, pana acum si va mai solicit un raspuns profesional, la o intrebare care ma framanta. Am primit prin mail, de la diversi prieteni pensionari si ei, un formular prin care mi se propune sa reclam faptul ilegalitatii in ceea ce priveste aplicariea cotei de CAS de 5,5% , la valoarea intregii pensii ( nu numai ce depasete valoarea de 740 ron), Aceasta aplicare contravine specificatiei prevazute in OUG 117/2010, art.296, pct 9. Am citit si eu aceste prevederi si inclin sa cred ca intradevar este un abuz, in ceea ce priveste retinerea cotei de CAS, la intreaga pensie. Ce ma sfatuiti sa completez acest formular, sau nu are sens?
Va multumesc inca odata, pentru raspunsurile profesionale pe care mi le-ati oferit.. Azi am primit decizia de la CP, in care se suplimenteaza valoarea punctajului pensiei mele, conform legii 263/2010. In sfarsit sunt multumita.
Cu deosebita stima, va multumesc ! Astept raspunsul lor oficial .
Revin asupra subiectului: Punctaj suplimentar pentru activitatea, in grupa de munca, pe care l-am deschis in 16.02.2011.
Azi am fost sa depun cererea la Casa de Pensii Brasov. Mi-a fost primita cu foarte mult greutate, spunindu-mi ca nu ma incadrez in recalculare, din urmatoarele motive: In 2010 am obtinut o sentinta judecatoreasca irevocabila si definitiva intr-un proces castigat, pentru obtinerea recalcularii pensiei cu luarea in calcul a unui spor de acord. Mi s-au facut calculele si mi-au fost emise 2 decizii de pensionare:
1. Cea pentru calculul punctajului in functie de sporul de acord, in care mi se comunica faptul ca aceste drepturi se aplica incepand cu 01.05.2006 (conf. sentintei judecatoresti) si
2. Decizie privind recalcularea drepturilor de pensie in conformitate cu prev. OUG 100/2008, data acordarii acestor drepturi fiind 01.06.2009.
Mi s-a spus ca in cazul meu se considera ca sunt cu pensie conform legilor din 2009 si deci nu am dreptul la recalcularea conf. legii 263/2010. Sunt surprinsa pentru ca celor iesiti la pensie in 2009 li s-a aplicat OUG209/2008, pt grupe si nu OUG 100/2008, care mi s-a aplicat mie ( decizie care de fapt a inlocuit-o pe cea pe care o primisem in 01/06/2009, sporul de grupa aplicandu-se la punctajul rezultat din adaugarea acordului). Ce ma sfatuiti sa intreprind?
Va multumesc!
Sunt pensionata din februarie 2001. Am lucrat in conditii de munca conform Gr. I un timp de 4 ani si 3 luni si conform Gr.II, tot 4 ani si 3 luni. Am primit majorarea punctajului de pensionare, pentru gr I si a II-a , conform OUG 100/2008, incepand cu 01.06.2009 ( respectiv 1.25/25 = 0.05000 puncte). Acum in februarie asteptam sa mi se completeze marirea punctajul de pensie conform legii 263/2010, art.169, dar aceasta nu s-a intamplat. Dupa studierea legii eu consider ca sunt indreptatita sa primesc o majorare a punctajului. Am sau nu dreptate?

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/con...