Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas si pensie pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas si pensie pentru limita de varsta

Am o prietena care vrea sa va intrebe, prin intermediul contului meu la Avocatnet., urmatoarele:
Are varsta de 72 de ani si i-a murit sotul de cca 10 ani. In urma cu 3 ani a fost sfatuita sa opteze la pensia de urmas ( 1/2 din valoarea pensiei sotului), care o avantajeaza fata de pensia pe care o avea ea, cu vechime completa si limita de varsta. Acum ar fi interesata daca exista posibilitatea, in prevederile noii legi a pensiilor, de a se cumula cele doua pensii ( de urmas a sotului si cea de limita de varsta, a ei)? Avand in vedere ca eu orice problema juridica am avut, am rezolvat-o cu ajutorul sfaturile Dvs, va rog ajutati-o si pe ea . Va multumim!
inaudroiu a scris:
Acum ar fi interesata daca exista posibilitatea, in prevederile noii legi a pensiilor, de a se cumula cele doua pensii ( de urmas a sotului si cea de limita de varsta, a ei)?

Doamna nu poate cumula cele doua pensii, nu exista o asemenea prevedere in Legea nr. 263/2010. Potrivit art. 92 din Legea nr. 263/2010, o persoana care are pensie proprie si care indeplineste conditiile pentru a beneficia de pensie de urmas poate opta pentru pensia cea mai avantajoasa.
Multumesc mult pentru raspunsul promt !