avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 779 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... beneficiez de pe urma sotului ?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

beneficiez de pe urma sotului ?

Buna ziua, sunt o pensionara la limita de virsta ,cu o pensie de 800 de lei ,.
Mentionez ca dupa o casatorie de 43 de ani, mi-a murit sotul acum un an de zile, nu era veteran de razboi.
Eu beneficiez de ceva banuti din pensia sotului meu, fara sa renunt la pensia mea ?
Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:51, 6 August 2012
Suna cam sec dar nu beneficiati de nimic.
Ultima modificare: Luni, 6 August 2012
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Daca pensia sotului este mai mare , dupa cate stiu eu, dar nu sunt sigura si nu am nici legea la indemana, parca puteti opta pentru pensia mai mare si renuntati la a d-voastra. Duceti-va la Casa de Pensii si intrebati acolo.
La alegere:
-Pensia proprie
-Sau 50% din cea a sotului

Legea 263/2010

Art. 92
Sotul supravietuitor care are dreptul la o pensie proprie si indeplineste conditiile prevazute de lege pentru obtinerea pensiei de urmas dupa sotul decedat poate opta pentru cea mai avantajoasa pensie.

Art. 89
(1) Pensia de urmas se stabileste, dupa caz, din:
a) pensia pentru limita de varsta aflata in plata sau la care ar fi avut dreptul, in conditiile legii, sustinatorul decedat;
b) pensia de invaliditate gradul I, in cazul in care decesul sustinatorului a survenit inaintea indeplinirii conditiilor pentru obtinerea pensiei pentru limita de varsta.
(2) Cuantumul pensiei de urmas se stabileste procentual din punctajul mediu anual realizat de sustinator, aferent pensiei prevazute la alin. (1), in functie de numarul urmasilor indreptatiti, astfel:
a) 50% — pentru un singur urmas;
1. Aveti de ales una din cele doua variante permise de Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

- pensia dvs. pentru limita de varsta;

- 50% din pensia sotului, avuta la data decesului.

2. - Nu puteti sa beneficiati, in acelasi timp, si de pensia dvs. si de pensia sotului decedat (sau o parte din ea).
- In sistemul public de pensii nu se poate plati decat o singura pensie din cele acordate in acest sistem.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de urmas karina25 karina25 as avea o intrebare am 25 de ani,tatal meu a lucrat in cadrul armatei si beneficiez de pensie de urmas as vrea sa va intreb daca dupa ce implinesc varsta de ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas annaon annaon Buna ziua, Cautam ceva informatii pentru matusa mea care a ramas vaduva acum 2 saptamani.Ea are o pensie mai mica decat fostul ei sot.In legea pensiilor pe ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas pentru sotia supravietuitoare si pensia proprie mmus mmus Buna ziua, Bunicul meu a decedat in mai 2008. La data respectiva era pensionar, beneficiind de pensie la limita de varsta si de pensie CAP, bunica mea fiind ... (vezi toată discuția)