Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de urmas

Buna ziua,
Cautam ceva informatii pentru matusa mea care a ramas vaduva acum 2 saptamani.Ea are o pensie mai mica decat fostul ei sot.In legea pensiilor pe 2011 am gasit articolul de mai jos.Dupa priceperea mea am inteles ca ea ar putea renunta la pensia ei in favoarea pensiei fostului ei sot care este mai mare.Nu cu mult doar cu 200 lei dar pentru un pensionar conteaza mult.

Art. 92. – Soţul supravieţuitor care are dreptul la o pensie proprie şi îndeplineşte condiţiile prevăzute de lege pentru obţinerea pensiei de urmaş după soţul decedat poate opta pentru cea mai avantajoasă pensie.
matusa dvs poate renunta la pensia dansei uin favoarea pensiei de urmas.
1. Da, se poate, merge la Casa de Pensii si face o cerere in acest sens.

2. Numai ca poate beneficia numai de jumatate din pensia sotului decedat.

3. Din Legea 263/2010:

Art. 89
(1) Pensia de urmas se stabileste, dupa caz, din:
a) pensia pentru limita de varsta aflata in plata sau la care ar fi avut dreptul, in conditiile legii, sustinatorul decedat;
b) pensia de invaliditate gradul I, in cazul in care decesul sustinatorului a survenit inaintea indeplinirii conditiilor pentru obtinerea pensiei pentru limita de varsta.

(2) Cuantumul pensiei de urmas se stabileste procentual din punctajul mediu anual realizat de sustinator, aferent pensiei prevazute la alin. (1), in functie de numarul urmasilor indreptatiti, astfel:
a) 50% — pentru un singur urmas;
b) 75% — pentru 2 urmasi;
c) 100% — pentru 3 sau mai multi urmasi.

Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
art 92 se refera la legea pensiilor din 2011
1. Legea 263/2011 = Legea sistemului unitar de pensii publice = "legea pensiilor din 2011"
2. Dvs. ati citat numai articolul care care va era favorabil, la o prima citire, dar nu ati citit si mai sus la art.89.