Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... O persoana cu pensia de limita de varsta de 343 lei ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

O persoana cu pensia de limita de varsta de 343 lei poate beneficia si de pensie de urmas si de indemnizatie de handicap?

O persoana cu pensia de limita de varsta de 343 lei poate beneficia simultan de pensie de handicap grad 2 permanent de 230 lei si de pensie de urmas avand in vedere ca are 10 ani de casatorie legitimi ?
poate beneficia si de indemnizatia de handicap accentuat de 234 ron. Nu poate cumula pensia de limita de varsta si pensia de urmas.

Potrivit art. 92 din Legea nr. 263/2010, o persoana care are pensie proprie si care indeplineste conditiile pentru a beneficia de pensie de urmas poate opta pentru pensia cea mai avantajoasa.