avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1767 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... O persoana cu pensia de limita de varsta de 343 lei ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

O persoana cu pensia de limita de varsta de 343 lei poate beneficia si de pensie de urmas si de indemnizatie de handicap?

O persoana cu pensia de limita de varsta de 343 lei poate beneficia simultan de pensie de handicap grad 2 permanent de 230 lei si de pensie de urmas avand in vedere ca are 10 ani de casatorie legitimi ?
Cel mai recent răspuns: ContSters98245 , utilizator 20:32, 10 Iulie 2011
poate beneficia si de indemnizatia de handicap accentuat de 234 ron. Nu poate cumula pensia de limita de varsta si pensia de urmas.

Potrivit art. 92 din Legea nr. 263/2010, o persoana care are pensie proprie si care indeplineste conditiile pentru a beneficia de pensie de urmas poate opta pentru pensia cea mai avantajoasa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie urmas 2014 rev3enge rev3enge buna seara, am si eu o intrebare...bunicamea de 80 de ani are o pensie de 350 lei de pe urma CAP (desi pe cupon ii scrie indemnizatie sociala, aceasta este ... (vezi toată discuția)
Pensie de mostenitor pentru o persoana cu handicap psihic jewelled jewelled Sora mea este o persoana cu handicap psihic accentuat, cu o pensie de 600 lei si in varsta de 38 ani. In urma decesului mamei noastre poate beneficia de pensie ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas sau pensie de boala? cristivifor cristivifor Buna ziua!Am pensie de invaliditate gradul 2 din 2004,varsta de 58 de ani,stagiu de cotizare de 23 ani si 7 luni.Sotul a decedat in 2003,fiind atunci ... (vezi toată discuția)