avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 484 soluții astăzi
Forum Activitate Andrei Lungu

Activitate Andrei Lungu

Contest suspendarea carnetului de conducere, nu imi vreau banii inapoi.
Apelez si eu la dvs. pentru a ma ajuta sa contest un PV emis de politie.
Am sa va povestesc pe scurt ce mi s-a intamplat:Acum cateva ore am iesit cu masina de pe aleea blocului si am virat la dreapta pe o strada principala cu sens unic, ideea este ca pana acum cateva luni acea strada era cu dublu sens si se putea vira si la stanga si la dreapta.Din obisnuinta si dat fiind faptul ca ma simteam foarte rau(aveam o colica renala severa) si ma grabeam sa ajung pana la clinica medicala unde sunt arondat, pentru a-mi face o perfuzie si o injectie sa ma calmez, am fost furat de peisaj si de dureri si am virat la dreapta(pe contrasens).
Mi-am dat seama imediat si am tras pe stanga si m-am pus pe avarii, incercand sa intorc, numai ca intre timp a aparut un echipaj de politie care mi-a saltat instant carnetul de conducere.M-am rugat de ei cu cerul si cu pamantul sa nu-mi ia carnetul, le-am explicat ca imi este foarte rau si ca trebuie sa ajung de urgenta la clinica cu pricina, sa-mi fac o injectie, insa domnii politisti nu s-au lasat induplecati si m-au amendat cu 6 puncte(201 lei in 48 ore) si zic ei"suspendarea carnetului pe 1 luna de zile" insa nu scrie nimic in P.V decat ca am circulat pe sens invers, ca ma incadrez la art.41 din M0004195/2002 si sanctionata de art.101/6/d din DA004(cred ca asa scrie, nu se intelege bine).
Dupa ce am primit PV politistul mi-a spus ca pot depune contestatie la judecatoria sectorului de care apartin si ca daca atasez la dosar o scrisoare medicala in care sa se stipuleze ca am avut parte de un tratament contra durerilor(din cauza carora nu am observat semnul de sens unic), am sanse sa-mi recuperez carnetul.
Am ajuns intr-un final la clinica medicala si mi s-a dat si acea scrisoarea medicala de la doctorul meu, am chitanta unde scrie ca mi-au fost administrate perfuzii, am fost si am achitat si amenda...acum urmeaza sa merg maine la Judecatorie si sa depun dosarul, insa nu stiu cum sa formulez cererea de contestatie catre dl.judecator.
Ma poti ajuta cu formularea contestatiei si cu alte sfaturi?
Cu deosebita stima,
Andrei L.