avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1269 soluții astăzi
Forum Activitate starname

Activitate starname

eu nu sunt jurist ,dar a-ti vazut ca domnul avocat a reusit sa dea un raspuns elocvent ,chiar detaliat,ma bucur! macar in al 12 lea ceas sa fim corecti cu noi insine si cu cei din jurul nostru,
daca ar fi locuri de munca si statul,maretul stat roman ,s-ar ocupa de acest subiect,nu ar mai fi cinci milioane de someri,si sa nu amestecam somajul cu sprijinul pentru boala sau ajutorul pentru cresterea copilului,care de altfel exista in intreaga lume.nu ma ocup de politica dar ma deranjeza sa vad in fiecare zi suferinta poporului meu si neputinta sau mai bine zis nedorinta oamenilor din fruntea statului,pe care i-am votat,cu BUN SIMT SI RESPONSABILITATE!

Răspuns la discuția accident vatamare corporala grava
acum locuiesc in provincie ,au trecut mai bine de 3 ani,voi avea nevoie de un avocat?banuiesc ca tebuie sa ma deplasez in bucuresti!?
In data de 13.11.2007 fiind sofer pe atunci angajat al unei firme din Bucuresti,am avut un accident,in urma caruia colegul meu care se afla pe bancheta din spate nepurtand centura de siguranta, in momentul impactului a fost proiectat cu capul in montantul din dreapta al masinii: colegul meu si-a pierdut vazul la ochiul drept.Mentionez ca ulterior nu a facut plangere.Firma nu a obiectat.Permisul mi-a fost retinut si sa eliberat dovada cu drept de circulatie,dar nu am mai solicitat prelungire de atunci.Sa intocmit dosar penal si a fost trimis de la Inspectorat la Parchet.Am fost chemat la Parchet la Procuror dar acesta a trimis dosarul inapoi la inspectorat pe motiv de greseala a incadrarii pe articol.A urmat o noua serie de declaratii,partea vatamata si-a mentinut declaratia.Intre timp m-am mutat din Bucuresti(mutatie 2009) in provincie , am anuntat autoritatile ,respectiv Inspectoratul,ramanand sa fiu instiintat de demersul lucrurilor.De atunci nu am primit nici o citatie sau instiintare,nici eu nu m-am interesat pentru ca nu am avut banii necesari,dupa accident am ajuns la sapa de lemn.Am fost foarte demoralizat dupa acest accident.Acum vreau sa -mi redobandesc permisul de conducere auto,ce trebuie sa fac???