avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Activitate deea432

Activitate deea432

Răspuns la discuția Mostenire complicata
Testamentu este o buna solutie dar stiu ca poate fi atacat si de aici un lung proces care probabil se va termina si in favoarea "fratilor" mei vitregi.
In cazul in care tatal meu moare in ce procent ma incadrez ca mostenitor al apartamentului?Mama mea spune ca amandoua avem dreptul la jumatate iar cealalta jumatate se imparte la 3(fratii vitregi) Va multumesc extrem de mult pt raspunsuri.
Tatal meu a fost casatorit inainte de casatoria cu mama mea.Din prima casatorie au rezultat 3 copii,acestia au varste cuprinse intre 30 si 40 de ani.Din a doua casatorie a rezultat un singur copil,eu(19 ani).Cand tatal meu a parasit-o pe prima lui sotie i-a lasat acesteia si copiilor un apartament.Din casatoria cu mama mea a rezultat un apartament trecut atat pe numele ei cat si pe numele tatalui.Parintii mei doresc sa faca un contract de vanzare cumparare intre soti astfel tatal meu doreste sa i lase mamei mele tot apartamentul fara ca ceilalti copii din prima casatorie sa aiba vreun drept,dar stiu ca este ilegal potrivit Codului civil donatia poate fi atacata...exista si alte solutii?Multumesc