avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Activitate ciocan catalin

Activitate ciocan catalin


Buna ziua ,sunt la finalul unui prim proces de partaj judiciar,care s-a incheiat la Slatina,in proces eu avand calitate de parat.
Este vorba despre succesiunea dupa parintii tatalui meu decedati in 1991.
Succesiunea nu s-a facut intre mostenitori ,tatal meu si fratele acestuia,in 1999 tatal meu decedand.
Eu am facut sucesiunea dupa tatal meu la doua saptamani dupa moartea acestuia
Incepand cu 1994 fratele tatalui meu s-a mutat in casa bunicilor mei cu acordul tatalui meu de a avea grija de proprietate si nici decum de a fi unic proprietar.
Nu exista nici un act scris prin care tatal meu sa fi renuntat invreun fel la drepturile lui.
Anii au trecut iar unchiul meu a ridicat pretentia de unic mostenitor dandu-ma in judecata.
S-a dezbatut dreptul meu de mostenitor dupa tatal meu decedat,cu privire la bunurile din partea parintilior tatalui meu.Reclamantul ,fratele tatalui meu nu mi-a recunoscut dreptul de mostenitor,invocand art.700 C civ.
Decizia Judecatoriei Slatina este cel putin bizara, recunoaste pe reclamant ca mostenitor unic legal,motivand ca eu am facut renuntare expresa conform articolului 700(lucru total neadevarat,nu exista acte in acest sens),practic eu neavand nici un drept la mostenire.
Doresc sa fac recurs si v-as ruga sa-mi transmiteti opiniile dumneavoastra cu privire la sansele mele reale de castig.
Cu respect
Ciolcan Catalin