avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2025 soluții astăzi
Forum Activitate danmihai

Activitate danmihai

Răspuns la discuția daune rca
Multumesc pentru raspuns insa pentru a nu face ceva gresit o sa va mai intreb ceva. Deci vineri, 18 februarie am fost la societatea de asigurari sectiunea daune unde s-a facut o constatare si fotografii (ce s-a putut vedea cu ochiul liber). Precizez ca dauna masinii e mult mai mare insa eu m-am oprit la far ca aici deja a aparut o problema. Intradevar o ureche este rupta mai demult pentru ca este chiar tocita pe sectiune, insa celelalte sunt rupte in urma accidentului aparand acea urma alba la care va referiti. Pe foaia de constatare s-a trecut ca farul sa nu fie schimbat. Pentru a da drumul la dosar am semnat iar luni dimineata trebuie sa ma prezint la service ca sa se demonteze partea din fata a masinii pentru o constatare amanunutita (cred ca pe baza acestei constatari finale se va face reparatia).
Pentru ca in afara de actul acela facut de asigurator nu am mai semnat nimic doresc sa stiu ce ar trebui sa fac sau sa nu fac (sa semnez sau nu) pentru ca mai tarziu sa nu apara si alte probleme.
Discuție daune rca
Buna ziua. In urma unui accident am primit o polita de asigurare de la partea vinovata cu care am fost la asigurare (bcr asigurari). Aici am intampinat o problema si anume: farul stanga avea o clema rupta (suport de prindere) dar in urma accidentului s-au rupt si celelalte cleme ,deci nu mai exista nici o modalitate de prindere. Problema este ca cei de la asigurare nu vor sa schimbe farul, motivul fiind clema rupta anterior . Mentionez ca repararea farului nu este posibila, dupa spusele lor. Masina o detin de 5 ani timp in care nu am avut niciun accident.

Este corect ceea ce zice firma de asigurari sau nu? Raman pagubit de un far?:(