avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 838 soluții astăzi
Forum Activitate dirledaniel

Activitate dirledaniel

Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare : Pot sa-mi deschid pozitie la primaria de unde apartin eu locuind in casa cu parintii, ai au partea lor(bucataire , baie camera de zi, camara) iar eu cu sotia si fiica (camere, baie, s.a.)?.Casa e intabulata pe parinti iar ei sunt de acord cu deschiderea acestei pozitii! Ce trebuie sa fac?
Daca o mamica nu lucreaza , tatal unui copil poate lua indemnzatia de crestere a copilului ? Ce acte trebuie sa depuna si unde repectivul tata ? Cat timp va lua acea indemnizatie si la ce cuantum se ridica ? Multumesc !
Sunt titular in doua scoli . In fiecare an merg in restrangere dar intr-una din scoli este un preot titular cu 18 ore care e deci si titular si preot . E legal ca eu sa intru in restrangere iar el colegul meu cu care sunt titular ramane cu orele si are si preotia el spune ca poate sa cumuleze la preotie ! Se poate unul cu doua joburi platite de stat si altul pe reducere ! Ce pot sa fac ?Tipul are si pile cu carul ! Pot sa dau scoala ce ma pune pe reducere in tribunal ? Cat ma costa ?
Răspuns la discuția Ce riscuri sunt ?
Ce amenda risca ? Respectiva cunostinta spune ca i s-a luat atunci declaratie si a fost retinut pentru 24 h ! Va mai fi citat si atunci va trebui sa mearga cu avocat ? Pe langa amenda va mai plati si contravaloarea tigarilor care e cica de 9300 ron ?
Ce risca un cunoscut pentru ca a fost prins de politita vamala in masina cu 2073 pachete tigari in valoare de 9300 lei ? I s-a facut dosar penal !Trebuie sa isi angajeze avocat si cu ce acte se prezinta la avocat ? De la politie nu a primit nici un act !
Va rog sa ma lamuriti ce se solutineaza intai in cadrul calendarului de miscare personal invatamant a acestui an intrgirea normei cand cadrul didactic titular are sub 9 ore si intra in restrangere totala sau completarea de norma cand cadrul didactic titular are peste 9 ore ? O alta intrebare : E legal ca cineva sa fie profesor de religie titular cu norma intreaga si sa detina si un post de preot? Multumesc !