avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 993 soluții astăzi
Forum Activitate adrianadiana

Activitate adrianadiana

Răspuns la discuția probleme cu firma de recuperare
atunci se pare ca intradevar creanta s-a prescris si amenintarea lor nu are nici o valoare juridica pt instantele competente(este o capcana pt cei care nu se informeaza inainte sa plateasca) deoarece ultima factura neachitata a fost din anul 2004( nici nu mai conteaza luna) pt ca au trecut mult mai mult de 3 ani:) dar as vrea sa va rog sa-mi spuneti cum ar trebui abordati cei de la firma de recuperare pt a scapa de telefoanele ,mesajele,mail-urile si toate amenintarile lor?
Răspuns la discuția probleme cu firma de recuperare
si cum se verifica daca aceasta creanta s-a prescris? eu am fost si la [editat] dar ei mi-au zis ca nu mai au nici o treaba si trebuie sa sun la firma de la care am primit notificarea de plata
buna ziua ...... in anul 2004 un apropiat al meu a avut un abonament la compania de telefonie [editat],din motive personale nu a platit doua facturi (facturi din 2004)din acest abonament, urmand ca acel numar sa-i fie suspendat...........si asa au inceput din 2008 sa vina notificari de la firma de recuperare ,ultima notificare fiind insotita si de o adresa catre biroul executorului judecatoresc (primita cu cateva zile in urma)cu mentiunea ca daca nu va plati in 5 zile va urma executarea silita. din disperare am sunat la ei pt a cere mai multe informatii si mi-au zis ca daca platesc in 48 de ore i-mi fac o reducere de penalizari in jur de 500 de lei ceea ce m-a pus pe ganduri ca au acceptat asa usor o reconciliere si astfel am ajuns pe forum si am aflat mai multe despre astfel de lucruri. nu v-am zis despre ce sume este vorba deoarece intrebarea mea este daca intradevar se mai poate recurge la executarea silita dupa atatia ani........de cand i-am sunat au inceput sa trimita si mesaje pe mobil pt ca nu m-am gandit sa sun de pe numar ascuns. precum si un mail cu o intelegere de plata (cu aceea reducere de 500 lei) bineanteles ca nu am de gand sa semnez nici o intelegere .............va rog sfatuiti-ma ce sa fac pt ca eu am vrut sa sun sa intreb mai exact despre ce este vorba si se pare ca mai tare am incurcat treburile