avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 901 soluții astăzi
Forum Activitate giuliella

Activitate giuliella

Răspuns la discuția Cum se poate rezolva ?
Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare. Casa este construita cu cea mai apropiata latura de granita dintre proprietati de 35 cm mergand pana la 50 cm nefiind chiar paralela cu granita. Problema este urmatoarea casa a fost inceputa de un anume individ..a facut subsolul si fundatia apoi a preluat-o si a finalizat-o un alt cumparator. Eu urmez insa sa ii fac izolatia. Vecinul ma ameninta ca va face tot posibilul sa darama casa mea ca nu e de acord cu ea. Intai s-a legat de geamurile de pe spate care sunt opace si nu au decat deschidere pe sus dar nu am de gand sa le folosesc pentru aerisire decat ocazional. Oricum si in cazul in care i-am spus ca o sa ii fac pe plac si o sa zidesc geamurile care oricum sunt conform proiectului autorizat de primarie el a conchis ca oricum nu o sa lase pana nu imi darama constructia. Intrebarea la mine ar fi daca am cum sa fiu eu trasa la raspundere pentru ca nu s-a respectat distanta fata limita de proprietate prevazuta de lege ca asta ar fi singura problema de care s-ar putea agata, daca pot fi eu trasa la raspundere pentru ce a facut cel care a inceput casa . Eu doar am cumparat proprietatea care este finalizata in acte si intabulata . Si inca ceva constructia a facut 9 ani de cand este inceputa . La cat timp de la construire se prescrie eventualele incalcari de lege care le-a facut vechiul proprietar.