avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1948 soluții astăzi
Forum Activitate calinescuely

Activitate calinescuely

Buna ziua,
Am o persoana cu certificat de handicap grav cu asistent personal.Pe decizie scrie cod handicap 1.Poate aceasta persoana sa lucreze 4 ore/zi, fara sa piarda indemnizatia de insotitor si pensia de handicap?Mentionez ca a obtinut acest certificat de handicap dupa un accident vascular hemoragic.In afara de scutirea la impozitul pe venit mai poate beneficia si de altceva.Varsta persoanei este de 65 de ani si incepand cu data de 01.07.2016 are si pensie pt limita de varsta.
Multumesc anticipat
Răspuns la discuția contestare mostenire
Nu mama nu a divortat.primul sot a decedat ea fiind vaduva si urmasa lui.fratii nu au facut nimic pana in anul 2002 cand au deschis succesiunea.Casa este a bunicilor adica parintii tatalui lor.casa acum este a fratelui meu surorile mele au facut contract de vanzare cumparare cu el.dar pe langa casa sunt terenuri, miliarde incasate iar mama mea nu a primit nici un leut.mama a crezut ca daca s-a casatorit cu tatal meu nu mai are dreptul la casa aceea si terenuri.a mers pe incredere, ca sunt copii ei si nu o sa dea afara la batranete, dar uite ca se intampla si tot timpul stiu sa-i reproseze ca nu au nici un drept.Eu cand am facut succesiunea dupa tatal meu am declarat ca exista si apare si ea in certificatul de mostenitor, dar probabil fratii mei au declarat la notar ca a renuntat la mostenire sau cine stie ce alte falsuri.Toate bunurile de care vorbesc provin din prima casatorie si dupa cum spunea nu s-a facut partaj pentru ca el a decedat in anul 1985.Astept cu nerabdare un raspuns ca sa stiu ce pot face.
Multumesc,
Buna ziua,
Am urmatoarea problema: mama mea a fost casatorita din care au rezultat 4 copii.sotul a decedat prin anul 1985. in anul 1987 mama s-a recasatorit cu tatal meu, m-au avut pe mine.In anul 2002 a murit si tatal meu.
In anul 2002 fratii mei au facut succesiunea dupa tatal lor dar au declarat la notar ca mama nu exista.mama nu are acum nici un drept si fratii mei vor sa o dea afara din casa.Mama mai poate face ceva acum avand in vedere ca au trecut 10 ani?se poate face ceva un act aditional la notar in care ii sunt recunoscute drepturile?Multumesc anticipat.
Buna ziua,

Vreau sa-mi infiintez o firma un srl mai exact un magazin mixt.
Actul de proprietate al terenului este al socrului meu.
Cum fac sa construiesc magazinul pe firma mea avand in vedere cum v-am mai spus ca terenul este al socrului meu.
Tot aici locuiesc si eu.Adresa din buletin este aceeasi cu a socrului meu si in aceasta curte vreau sa fac magazinul.
Cum trebuie sa procedez?

Multumesc anticipat,

Calinescu Ely