avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1200 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters194195

Activitate ContSters194195

Răspuns la discuția incredintare minor
Rog de asemenea a mi se spune, unde se poate introduce acţiune de încredinţare minor , dacă tatăl minorului are domiciliu în Bârlad iar eu ( mama care am şi copilul ) re raza Jud. Galaţi .Mii de mulţumiri pentru răspuns !
Răspuns la discuția incredintare minor
pe certificatul de naştere figurăm ambii părinţi cu numele ce îl purtam în timpul căsniciei , pentru că la timpul naşterii copilului divorţul nu era rămas definitiv
Mulţumesc anticipat celor ce îmi pot oferi un răspuns .
Sunt mama unui minor de 11 ani , rezultat urmare unei căsnicii desfăcută la două luni de zile .Copilul meu s-a născut în perioada în care divorţul era pronunţat de instanţa de fond iar eu făcusem recurs .Deci prima instantă pronunţă divorţul pe 10 mai 2000 , eu declar recurs , pe 7 iulie 2000 nasc copilul fac cerere la instanţă ami se elibera ceritificatul de căsătorie să declar copilul , declar copilul returnez certificatul de căsătorie original la dosar , pleacă dosarul la recurs .Între timp primesc citaţie să timbrez recursul , nu am bani , şi astfel în noiembrie 2000 primesc cămi se respinge recursul ca netimbrat , iar la 29.01.2001 me se pune menţiune pe hotârărea de fond cu divorţul definitivă .Repet , în această perioadă eu am născut copilul , fostul soţ , nu s-a interesat deloc, chiar dacă în timpul divorţului a recunoscut că sarcina ceo port este cu el .Ulterior la 6 luni l-am dat în judecată pentru plata pensiei alimentare , şi tot aşa ani la rând tot pentru pensie alimentară.Acum m-am lovit de o problemă , copilul trebuia să plece într-o excursie în Parcul Disney cu şcoala în afara ţării , mi s-a spus că e nevoie de semnătura tatălui pentru că nu am nimic princare acest copil legal să îmi fi fost încredinţat .L-am sunat pe el a-mi da o semnătură prin notariat , mi-a pus condiţia că semnează dacă eu renunţ la pensia alimentară , ceea cenu pot face e dator şi el a contribui la creşterea acestui copil .Menţionez că niciodată nu a vrut a-şi vedea fiul ân 11 ani de zile .Rog a-mi spune ce pot face , pot introduce acţiune acum după 11 ani pentru încredinţare minor, orice îmi poate fi de folos , deja copilul meu nu va mai putea pleca în acea excursie , dar se pot ivi altelepoate pe viitor .Vă mulţumesc !