avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Activitate CosmaRodicaCorina

Activitate CosmaRodicaCorina

Ma numesc Cosma Rodica-Corina,maritatata de 22 de ani,in prezent separata de sot,am 3 copii dintre care 1 este minor.As vrea sa stiu,daca suntem separati si nu mai locuim impreuna,pot sa cer cumva sa fie platita o indemnizatie pentru copii,sau se poate ca el sa fie obligat sa plateasca o pensie alimentara?
doresc sa mentionez ca nu suntem divortati si cei trei copii sunt...cel mare 21 de ani la facultate,fata de 19 ani la scoala iar cel mic are 11 ani tot elev.
cu multumiri
cu stima si respect Rodica
cazacuioana a scris:

Numai mama dvs.poate sa-l evacueze fiind proprietara imobilului. Crediutele facute de sotul dvs. nu afecteaza imobilul daca nu este cumva un credit ipotecar. La partajul dvs. se va tine seama de bunurile comune ale sotilor activ si pasiv .

Dar daca ar pleca din tara si vor ramane ratele pe mine? ce as putea sa fac sau ce ar trebuii sa fac?

buna ziua. Ma numesc Rodica,sunt casatorita de 22 de ani si am 3 copii.As vrea sa stiu daca pot sa-l dau afara din locuinta in care stam,pe sotul meu,pina la divort?Tin sa mentionez ca apartamentul in care locuim este al mamei mele care si ea sta cu noi.

Buna ziua
revin la acelasi subiect,pentru ca am ceva nelamuriri.Sotul s-a informat la o d-na avocat in legatura cu evacuarea si a fost sfatuit,avind in vedere ca detine credite la care inca plateste rate in care eu figurez in calitate de sotie si girant,ca mai bine pentru el ar fi sa scape de responsabilitate si sa paraseasca tara astfel incit sa-mi revina mie cheltuielile,eu fiind in somaj,sa mi se puna sechestru pe casa care de fapt e a mamei mele.
daca este posibil asa ceva,va rog sa ma sfatuiti ce pot sa fac,sau cum sa ies din situatie.
cu multumiri

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
CosmaRodicaCorina a scris:

buna ziua. Ma numesc Rodica,sunt casatorita de 22 de ani si am 3 copii.As vrea sa stiu daca pot sa-l dau afara din locuinta in care stam,pe sotul meu,pina la divort?Tin sa mentionez ca apartamentul in care locuim este al mamei mele care si ea sta cu noi.

Buna ziua
revin la acelasi subiect,pentru ca am ceva nelamuriri.Sotul s-a informat la o d-na avocat in legatura cu evacuarea si a fost sfatuit,avind in vedere ca detine credite la care inca plateste rate in care eu figurez in calitate de sotie si girant,ca mai bine pentru el ar fi sa scape de responsabilitate si sa paraseasca tara astfel incit sa-mi revina mie cheltuielile,eu fiind in somaj,sa mi se puna sechestru pe casa care de fapt e a mamei mele.
daca este posibil asa ceva,va rog sa ma sfatuiti ce pot sa fac,sau cum sa ies din situatie.
cu multumiri
Multumesc foarte frumos,pentru aceasta informatie.Pot sa incep demersurile,ca sotul sa paraseasca locuinta.
buna ziua. Ma numesc Rodica,sunt casatorita de 22 de ani si am 3 copii.As vrea sa stiu daca pot sa-l dau afara din locuinta in care stam,pe sotul meu,pina la divort?Tin sa mentionez ca apartamentul in care locuim este al mamei mele care si ea sta cu noi.