avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 658 soluții astăzi
Forum Activitate liviu12s

Activitate liviu12s

Răspuns la discuția recuperare taxa auto
Asa voi face Bogdan, dar cum sa motivez cererea? Art 322 pct.9 din Cod procedura civila ... Voi posta cum decurge evolutia dosarului:(.
Răspuns la discuția recuperare taxa auto
liviu12s a scris:

Buna ziua , a avut cineva vreun dosar in care i-a fost respinsa actiunea ca fiind prescrisa dupa 3 ani? Ulterior sa castige?
Eu am o actiune in care mi-a fost respinsa actiunea invocata de instanta din oficiu,ca fiind prescrisa , iar eu am facut recurs , acesta fiind la Curtea de Apel Brasov. Taxa de prima inmatriculare fiind platita aprilie 2007, iar actiunea a fost depusa in oct.2010. Mai am vreo sansa?


Am pierdut si la recurs:( , nu se poate recupera dupa 3 ani!? Mai pot face ceva? O idee e bine venita!
Răspuns la discuția recuperare taxa auto
Buna ziua , a avut cineva vreun dosar in care i-a fost respinsa actiunea ca fiind prescrisa dupa 3 ani? Ulterior sa castige?
Eu am o actiune in care mi-a fost respinsa actiunea invocata de instanta din oficiu,ca fiind prescrisa , iar eu am facut recurs , acesta fiind la Curtea de Apel Brasov. Taxa de prima inmatriculare fiind platita aprilie 2007, iar actiunea a fost depusa in oct.2010. Mai am vreo sansa?
Răspuns la discuția taxa prima inmatriculare
Buna ziua Doamna Avocat,
Am o rugaminte la dvs, am platit taxa de prima inmatriculare in 21.05 2007, iar in 18.10.2010 am formulat cererea de chemare in judecata a Ministerului de Finante,(ANAF,Administratia Finantelor Sf.Gheorghe) la Tribunalul Covasna dosar nr.3751/119/2010. In data de 03.02.2011 finantele au forumulat o intampinare , iar in data de 18.02.2011 am avut primul termen de judecata, dosarul fiind inaintat spre solutionare. Pe data de 21.02.2011 solutia a fost data: Admite excepţia prescripţiei dreptului la acţiune invocată de instanţă din oficiu. Respinge ca prescrisă acţiunea formulată de reclamantul .
Am vazut intr-un post ca termenul de prescriptie ar fi de 5 ani , nu de 3 ani :hm:! Mai pot face recurs , daca ma puteti ajuta cu un model de recurs?pentru orice informatie id de mess liviu12s. va multumesc anticipat