avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters194656

Activitate ContSters194656

Va multumesc pentru detalii, se pare ca nu avem vreo sansa de scapare, este - fortand un pic comparatia - dubla taxare( ca persoana fixica si ca persoana juridica), deci 2 platitori la aceeasi adresa....offff!
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti ce ar trebui sa fac in urmatoarea situatie: sediul Firmei mele (SRL cu obiect d e activitate traduceri-interpretariat si 4 angajati) este in locuinta - domiciliu permanent; o data cu plata Facturii ENELachit si taxa radio de 2.5 lei lunar. Am primit de curand un plic normal (fara confirmare de primire) de la Societatea Romana de Radiodifuziune in care sunt somata sa platesc 300 lei pentru ultimii 2 1/2 ani ca taxa radio pentru Firma (persoana juridica).
1) Drept sa va spun nu mai am chitantele de acum 30 luni incoace, dar e limpede ca nu eu tiparesc acele Facturi ENEL, suma de plata radio apare si se achita lunar;
2) Ce ma fac daca voi primi separat un alt plic pentru plata TV ?
Multumesc mult pentru timpul si ajutorul dvs.
Răspuns la discuția Recuperatori taxa radio
Va multumesc, suna a incurajare mai degraba, voi tine seama...Dar, daca "nu vad si nu aud" inseamna oare ca nu exista si nu mai fac presiuni acesti - scuzati! - mizerabili?
Buna seara,
Ce putem face pentru a ne apara si a respinge apelurile telefonice si insistenta obraznica a unei firme care se prezinta (telefonic!) drept reprezentant cu Procura al Societatii Romane de Radiodifuziune si care pretinde sa achitam taxa radio intr-un cont al acestui SRL? Am facut greseala (cred) acum doi ani cand, speriata de amenintari si plicuri sosite la 2 zile in cutia de Posta la sediul firmei noastre, am platit vreo 350 ron; acum au revenit cu telefoanele si amenintari ca ne executa silit etc etc. Va multumesc mult pentru ajutor si sper sa am noroc de linistea pe care o meritam fiecare intr-o tara atat de zbuciumata de nereguli....