avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 868 soluții astăzi
Forum Activitate silvasilvae

Activitate silvasilvae

merci mult ,Emil !
atunci ma gandesc sa cerem sa fim retribuiti la comision din target...se pare ca noi am gresit -si s a mizat pe asta-cand am semnat CIM -ul ,nedandu ne seama ca nu e o activitate normala si constanta...si nu cumva atunci cand se munceste la target e musai sa ai o parte fixa si una variabila? ca la agentii de vanzari?

cu respect,
Bogdan
buna ziua tuturor,


suntem un colectiv de 4 persoane care lucram la o companie straina si care anul trecut ne a marit target ul cu 50% noi de fapt am depasit targetul impus anul trecut in speranta unor castiguri mai bune in acest an ,iar in acest an au facut din nou o marire a target ului de 50% si ne au anuntat ca au hotarat ca anul acesta nu este prevazuta nici o marire de salariu ci ar fi de acord sa ne dea un comision din ceea ce depasim peste target...( target ul e imens,in 4 persoane, iar depasirea daca o fi sa fie nu poate depasi 10%...)..in 4 persoane facem asadar in acest an minim 1 milion de euro .
slariile sunt desigur confidentiale si ca sa aiba succes garantat discuta cu fiecare in parte ,nicidecum cu toti odata , adica ,ne refuza doar intre 4 ochi..).
Intrucat suntem decisi sa nu mai acceptam situatia intrebam care ar fi cea mai buna metoda de urmat pentru a i reusi sa ni se respecte volumul si complexitatea muncii noastre (muncim cam 9 ore pe zi si este o munca de inalta calificare si care presupune cunostinte avansate de limbi straine,calculator si inginerie ) .
Noi ne gandim sa facem un document scris in numele tuturor.


astept raspuns si va multumesc !