avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1270 soluții astăzi
Forum Activitate nana_bv

Activitate nana_bv

Răspuns la discuția ref. ordin 343-2010
...
Faptul ca un apartament conectat plateste mai putin ca unul cu CT la caldura poate avea doua explicatii:
1. are suprafata apartamentului mai mica si deci caldura la comuna care se repartizeaza pe cota parte indiviza ii revine in valoare mai mica;
2. in lunile precedente poate a avut caldura individuala estimata (nu a dat la timp indecsii), iar in luna in care ati observat anomalia poate s-a facut regularizarea si i s-a scazut un consum mai mare facturat anterior


1 in mesajul meu nu am precizat ca apartamentul de deasupra mea nu are CT si are de plata mai putin decat mine care am CT...apartamentele deci sunt identice (ca suprafata,orientare,etc...) acum pt. ianuarie eu am de plata pt. incalzire 110 RON dansii 74 RON..!!??? si costurile difera si intre cei cu CT si care stau pe aceeasi coloana..cum e posibil???:-/

2. in luna precedenta (decembrie) macar cei cu CT am platit aceeasi suma : 20 RON...blocul este de 4 nivele cu parter comercial si sunt cate 3 ap. pe nivel cu aceesi suprafata si 2 cu aceeasi structura iar al-III-lea cu o alta structura...
Am citit discutiile aparute pe acest forum vizavi de acest ordin 343...in blocul in care locuiesc eu sunt doar 2 scari ,in total 20 apartamente din care doar 7 nu au CT de apartament deci folosesc agentul termic furnizat de CET; acestia au montate repartitoare de caldura...pe casa scarilor si in uscatorii caloriferele au fost 'desfiintate'..demontate si tevile care trec prin apartamentele cu CT sunt izolate ; in luna noiembrie am platit cate 20 RON pentru incalzire cei cu CT; acum pentru luna ianuarie ne-am trezit cu sume ff mari si care difera de la un apartament la altul (ma refer la cei cu CT) si culmea sumele sunt mai mari fata de cei care au repartitoare ,deci nu au CT si folosesc agentul termic furnizat de CET...cum este posibil asa ceva; in toamna lui 2010 s-a discutat la asociatia de proprietari problema repartizarii costurilor si cei care nu au CT au spus ca vor suporta ei toate diferentele ...acum situatia s-a schimbat si suportam noi toate pierderile CET-ului...