avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 741 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... ref. ordin 343-2010
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

ref. ordin 343-2010

Am citit discutiile aparute pe acest forum vizavi de acest ordin 343...in blocul in care locuiesc eu sunt doar 2 scari ,in total 20 apartamente din care doar 7 nu au CT de apartament deci folosesc agentul termic furnizat de CET; acestia au montate repartitoare de caldura...pe casa scarilor si in uscatorii caloriferele au fost 'desfiintate'..demontate si tevile care trec prin apartamentele cu CT sunt izolate ; in luna noiembrie am platit cate 20 RON pentru incalzire cei cu CT; acum pentru luna ianuarie ne-am trezit cu sume ff mari si care difera de la un apartament la altul (ma refer la cei cu CT) si culmea sumele sunt mai mari fata de cei care au repartitoare ,deci nu au CT si folosesc agentul termic furnizat de CET...cum este posibil asa ceva; in toamna lui 2010 s-a discutat la asociatia de proprietari problema repartizarii costurilor si cei care nu au CT au spus ca vor suporta ei toate diferentele ...acum situatia s-a schimbat si suportam noi toate pierderile CET-ului...
Cel mai recent răspuns: elga50 , moderator 20:32, 16 Martie 2011
Daca ati citit pe forum, poate ati observat ca acest Ordin 343/2010 se aplica la blocurile care:
- au repartitoare;
- care nu si-au efectuat inventarul instalatiei (in care intra si izolarea tevilor din apartamente si lipsa caloriferelor de pe holuri si altele...);
- este valabil pentru iarna 2010 - 2011.

La bloc proprietarii conectati la sistemul centralizat isi puteau lua orice angajament vroiau fata de dv., detinatorii de CT! Legea este respectata de firma care calculeaza caldura.
Legea "bate" o intelegere de la asociatie.

Faptul ca un apartament conectat plateste mai putin ca unul cu CT la caldura poate avea doua explicatii:
1. are suprafata apartamentului mai mica si deci caldura la comuna care se repartizeaza pe cota parte indiviza ii revine in valoare mai mica;
2. in lunile precedente poate a avut caldura individuala estimata (nu a dat la timp indecsii), iar in luna in care ati observat anomalia poate s-a facut regularizarea si i s-a scazut un consum mai mare facturat anterior.

...
Faptul ca un apartament conectat plateste mai putin ca unul cu CT la caldura poate avea doua explicatii:
1. are suprafata apartamentului mai mica si deci caldura la comuna care se repartizeaza pe cota parte indiviza ii revine in valoare mai mica;
2. in lunile precedente poate a avut caldura individuala estimata (nu a dat la timp indecsii), iar in luna in care ati observat anomalia poate s-a facut regularizarea si i s-a scazut un consum mai mare facturat anterior


1 in mesajul meu nu am precizat ca apartamentul de deasupra mea nu are CT si are de plata mai putin decat mine care am CT...apartamentele deci sunt identice (ca suprafata,orientare,etc...) acum pt. ianuarie eu am de plata pt. incalzire 110 RON dansii 74 RON..!!??? si costurile difera si intre cei cu CT si care stau pe aceeasi coloana..cum e posibil???:-/

2. in luna precedenta (decembrie) macar cei cu CT am platit aceeasi suma : 20 RON...blocul este de 4 nivele cu parter comercial si sunt cate 3 ap. pe nivel cu aceesi suprafata si 2 cu aceeasi structura iar al-III-lea cu o alta structura...
Ultima modificare: Joi, 24 Februarie 2011
nana_bv, utilizator
Ceea ce infatisati dv. in al doilea mesaj nu este explicabil, decat daca s-a gresit in mod grav punandu-se in legatura directa eronat numarul apartamentului cu indecsii de la repartitoare, asa ca cel mai bine ar fi sa intrebati totusi administratorul care sunt criteriile de impartirea a caldurii deoarece el are toate cifrele in fata.

Noi, aici, va putem da niste explicatii generale care, iata, uneori, cu niste amanunte ulterioare, nu se mai pot da.
Ultima modificare: Vineri, 25 Februarie 2011
elga50, moderator
Buna seara! Un exemplu: un bloc cu spatii comerciale la parter si un locatar din 8 pe tot blocul nu au centrala termica si platesc agentul termic furnizat de CET individual si asociatia plateste factura EON Gaz la blocul respectiv , cum se aplica ordinul in acest caz? adica eu cu centrala termica trebuie sa contribui?
Pe casa scarilor nu exista calorifere. Multumesc.
Da, participati pentru caldura de la tevile verticale si pentru spatiile comune incalzite.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ordinul 343 anrsc cristina.l. cristina.l. locuiesc intr-un bloc cu 17 apartamente cu centrala termica si 3 fara centrala, dar si fara repartitoare. este legal ca cei cu centrala termica sa fie pusi la ... (vezi toată discuția)
Reglementari privind calculul caldurii livias livias pe scara pe care locuiesc sunt 15 apartamente, din care 13 sunt debransate de la CET. Calculul caldurii la cele 2 apartamente ramase bransate se face de catre ... (vezi toată discuția)
Despre noul?/vechi sistem de calcul al caldurii. ndan57 ndan57 Buna ziua, doresc sa ve explic despre ce este vorba la mine in bloc si daca se poate sa discutam... Blocul are 4 nivele cate 10 apartamente pe scara si 5 ... (vezi toată discuția)