avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2139 soluții astăzi
Forum Activitate anca2883

Activitate anca2883

Discuție Apel vs recurs
Buna ziua!Sentinta dosarului penal pe care l-a ''dobandit'' meu fratele conducand in stare de ebrietate a fost inchisoare 1 an cu executare.Am facut apel la Tribunalul Brasov,azi fiind citat,doar ca ni i s-a spus ca pe baza unei noi legi(???) acest dosar va trebui trimis la Curtea de Apel de data aceasta sub forma de recurs.Intrebarea mea ar fi:ne avantajeaza mai mult aceasta situatie?Care este diferenta dintre apel si recurs?Imi cer scuze daca nu am fost destul de explicita sau nu m-am exprimat corect:"> Va multumesc anticipat!
Multumesc pentru raspunsuri!Avocatul a facut apel,am primit acum 4 zile citatia de la Tribunal.Intelesesem de la avocat ca apelul poate fi facut dupa ce sentinta va fi motivata...Pesemne am inteles gresit:sorry: Acum speram ca in urma apelului sa avem noroc;fratele meu a fost condamnat la 1 an inchisoare dupa ce a fost depistat baut la volan,fara antecedente penale,cooperant,o persoana linistita:((
Buna ziua!As dori sa stiu cat dureaza(cu aproximatie)ca un judecator sa motiveze o sentinta.Astept de 2 luni in vederea formularii unui recurs,dar aceasta motivare nu a fost inca redactata...Va multumesc!