avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1937 soluții astăzi
Forum Activitate gmona

Activitate gmona

Răspuns la discuția bon fiscal
da,acum am vazut ca in loc de pret cu ridicata am scris cu amanuntul. Sa reiau: cu ridicata produsul costa 4.26lei si l-a vandut cu 5lei. Facand un calcul simplu 4.26+4.26*24%=5.29lei. Acest lucru se intampla fara a mai pune adaos comercial. Aici am pus AC=0
Răspuns la discuția bon fiscal
chiar daca pun adaos 0 tot nu am ce face, 4428 o pot micsora pe seama adaosului dar daca acesta e 0 cum fac?
Răspuns la discuția bon fiscal
multumesc!
Răspuns la discuția bon fiscal
6lei, mii de scuze ca am fost neexplicita.
Discuție FACTURA
Buna ziua,
Am un client caruia i s-a emis factura pe data de 9.06.2015. La acea data nu era inregistrat in scopuri de tva. S-a inregistrat in scopuri de tva la 18.06.2015. Intrebarea este: il trec in 394?
Răspuns la discuția bon fiscal
Asa este dar s-a emis gresit bonul, omul a plecat cu produsul si bonul si eu am ramas sa-l inregistrez.
Discuție bon fiscal
Buna ziua,
S-a emis bon fiscal pe suma de 5lei pentru un produs din stoc. Problema este ca acest produs il am la pret cu amanuntul la valoarea de 4.269lei. Daca adaug doar tva 24% suma depaseste valoarea incasata(4.269x24%=5.29356lei), nemaivorbind de adaos comercial.
Cum inregistrez in contabilitate acest bon?
va multumesc.
Discuție SRL
Buna ziua! Sunt incepator in ale contabilitatii si va rog sa-mi raspundeti la niste intrebari. Firma este un SRL cu domeniu de activitate comert cu amanuntul si prestari servicii. Mentionez si ca firma nu a avut pana luna asta angajati. Acum are doi.
- ce declaratii se depun si cand
Discuție Declaratia 010
am doi angajati din 15 mai2015 pana cand depun declaratia de mentiuni 010
Am absolvit facultatea de contabilitate si informatica de gestiune in 2013 cu durata de 3 ani. Pe ce post ma pot angaja conform cod COR 2015?