avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1621 soluții astăzi
Forum Activitate texacos

Activitate texacos

sunt sau nu pedepsite hartuirea si calomnia si care este cadrul legal?
ce articole din C. pen. inlocuiesc pe acestea?
Răspuns la discuția calomnie si hartuire
nu sunt mostenitoare a nimic ce tine de tatal meu pentru ca el nu avea nimic pe numele sau si nu exista nici un act de mostenire sau un alt act legal in acest sens
Răspuns la discuția calomnie si hartuire
Nu am raspuns niciodata la provocari, fapt pentrucare am si evitat sa ma intalnesc cu persoana respectiva sau sa-i mai raspund la telefoane. Vroiam sa stiu daca am vreo sansa de castig daca as actiona in judecata pe cale civila nu penala...?
Da, dar trebuie sa faci dovada cu certificatul medico-legal si cu o reclamatie acolo unde te hotarasti tu: adica in instanta pentru loviri si alte violente sau la politie ca sa-i dea o amenda.
Buna ziua! Am o problema, sunt disperata, am ajuns la capatul puterilor si vreau un sfat... Lucrez in cadrul M.A.I., iar de curand, mai exact in luna ianuarie pe 22, tata a decedat. In urma decesului a ramas un credit la o banca cooperatista, care trebuie achitat. Parintii mei sunt divortati de aprox 14 ani, iar eu si sora mea am fost incredintate mamei spre crestere in urma unei hot. judecatoresti definitive. El a trait in concubinaj cu o femeie timp de aprox 2 ani- 2ani si ceva, timp in care a facut acest imprumut cu garantarea creditului prin giranti. Femeia respectiva nu are nici o legatura cu creditul, nu este nici coplatitor nici tiutlar nu este nimic in contractul respectiv, si cu noi cu atat mai mult ca nici nu ne vorbim si nici nu ne vedem. Acum aprox o luna, imediat dupa decesul tatalui meu, mai exact in ziua inmormantarii acestuia, a inceput sa vina la locul meu de munca, respectiv la seful meu direct, din ce in ce mai des, aproape zilnic, cu amenintari si cu tot felul de acuze nefondate fapt ce s-a materializat prin plangere la politie si ulterior la parchet impotriva mea, cum ca trebuie sa platesc creditul si ca am amenintat-o si am facut-o c...rva. E drept ca m-a adus in starea in care i-am vorbit urat acum o luna, iar de atunci nici nu am mai vrut sa mai aud de ea fapt pentru care in tot acest timp ea a incercat sa mai vorbeasca cu mine sunandu-ma in mod repetat la telefon atat cu numarul ei cat si cu numar ascuns, dar nu am raspuns lasand lucrurile asa. In acest caz ce ar trebui sa fac? M-am saturat sa o vad venind toata ziua la locul meu de munca incercand sa faca tot posibilul sa ma oblige sa platesc ceva cu care nu am avut legatura niciodata, plus ca le vorbeste sefilor foarte urat despre mine si sincer nu pot sa mai accept o asemenea hartuire (dupa parerea mea asta face, ma hartuieste in mod constant in toate locurile in care merg si cu care am legatura). Mentionez ca a umblat si la locul de munca al tatalui meu, mergand in mod constant si la ora actuala denigrandu-ma si vorbind urat despre mine si acolo. Va mai aduc la cunostinta ca aceasta femeie este cumnata cu unul din giranti si prietena cu celalalt girant, ea fiind autoarea morala a celor ce se intampla acum. Credeti ca daca o dau in judecata pentru hartuire si calomnie cerandu-i si daune morale intr-o anumita valoare, rezolv ceva? Am martori ca nu ma lasa sa-mi fac munca aducand prejudiciu imaginii si reputatiei mele, lezand onoarea si demnitatea mea prin ceea ce face, impiedicandu-mi evolutia profesionala. Astept raspunsul dvs. si multumesc anticipat.