avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 910 soluții astăzi
Forum Activitate dery

Activitate dery

Buna ziua,
Am nevoie de sfatul dumneavoastra pentru urmatoarea speta:
In urma unei cazaturi, fiica mea de 19 ani a mers la serviciul de urgenta, acuzand dureri la mana dreapta-de la incheietura pana la extremitatile degetelor- unde, in urma diagnosticului de "entorsa pumn drept", medicul a trecut la reducerea acesteia (prin tragere manuala a degetelor) si a recomandat aparat gipsat pentru sapte zile.
Dupa cateva ore de la aplicarea "tratamentului", mana a devenit cianurica si nu si-a mai simtit degetele.(stare care se mentine si in prezent)
A fost consultata de trei medici: neurolog, chirurg vascular si chirurg plastician, cel din urma recomandandu-mi un spital din Bucuresti.(Avand in vedere ca suntem din provincie).
In urma investigatiilor efectuate acolo, diagnosticul pus a fost :"leziune axonala prin mecanism de elongatie pe nn.median,radial, ulnar de la mana dr.-in grad sever".
Recuperarea dureaza intre 90 si 120 zile (pe 20 aprilie trebuie sa repete investigatiile si sa se stabileasca daca trebuie sau nu operata), iar fiica mea trebuie sa sustina examenul de bacalaureat in acest an!
Am mers la Medicina legala, unde am solicitat un certificat medico-legal si mi s-a spus ca acesta se elibereaza doar in urma unei agresiuni fizice!!!!
Ce trebuie sa fac? daca nu-si va reveni pana la examen, cine si pe ce baza imi va acorda conditii speciale pentru sustinerea acestuia?
Va multumesc pentru timpul acordat si pentru eventualele raspunsuri!

Răspuns la discuția Permis suspendat 120 de zile?!
Mii de multumiri pentru raspuns!
Cele 15 zile le-am calculat din data inscrisa pe plic, iar permisul l-am depus la Galati in termen. Ar fi trebuit depus la Barlad?
Multumesc!
Buna ziua,
Am rugamintea sa ma lamuriti in urmatoarea problema:

In data de 13.08.2009, sotului meu i s-a intocmit proces verbal de contraventie, incheiat de politia Barlad, din care reiese ca a fost sanctionat cu amenda de 540 lei (9 puncte amenda) pentru savarsirea contraventiei prevazuta de art.102 alin.3 lit.c din O.U.G. 195/2002, republicata si aplicarea sanctiunii complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce, pt. o perioada de 90 zile.
In urma contestarii P.V. in instanta (in termenul legal) instanta hotaraste pe 13 oct. 2011 : admite in parte plangerea formulata de petent , inlocuieste amenda de 540 lei cu sanctiunea avertisment. Exonereaza petentul de plata amenzii.
Mentine sanctiunea complementara a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce, pt. o perioada de 90 zile. Irevocabila.
In termen de 15 zile de la data primirii hotararii judecatoresti, am depus permisul de conducere al sotului, la Politia Galati.
Ulterior, cand a intrebat daca poate da examenul pentru obtinerea permisului in 30 de zile, i s-a raspuns ca politia Barlad a hotarat suspendarea acestuia pentru 120 zile!!!

Intrebarea mea este daca e posibila modificarea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, pe o perioada mai mare decat cea din hot.jud.definitiva.
Ca nu poate da examenul in termen de 30 zile, inteleg, dar sa ii suspende cu inca 30 zile...
Multumesc anticipat pentru raspunsurile dumneavoastra!