avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 911 soluții astăzi
Forum Activitate octav39_2006

Activitate octav39_2006

lurez intro societate de chetering ca barman,patronu mia zis ca nu am nevoe de contract de munca un exemplar la mine,si cum pot afla daca plateste contributia..Ca sa iau salariu de 700 lei trebue sa fac targhet de minim 4500 lei daca fac mai putin iau 500 lei din care de fiecare data imi opreste 200 lei.care spune ca sant datorii catre camera de munca ,somaj, itm, indiferent de suma ,a fost o luna prosata ianuarie nu am facut targhet mia dat 480lei din care mia oprit 200,decembrie am facut targhet 8500 lei mia dat 900 pe stat si mia oprit 400 pentru contributii,,cum este normal,care este legea salarizari,ce salariu este obligatoriu garantat,net si brut,si care este legea salarizari,toti cei 30 angajati santem tineri intre 19 si 27 ani ,nu stim daca avem carte de munca,am semnat contracte dar nu nea dat nimic,noi daca mergem cu vagonu restauran facem cate 3 zile dus intors la o cursa cu stat cu tot in triaj,vrem sa stim mai multe,santem tineri si nu stim nimic si nimeni nu ne explica clar,,,,sepoate o informatie legala sau nu,,,sa stim merita sa mai lucram in tara noastra sau nu,