avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2031 soluții astăzi
Forum Activitate isip

Activitate isip

Offf, dle claudiu dvoastra tineti cu lupul!
Va voi anunta oricum ce am reusit sa fac!
Multumesc frumos pentru pareri, sfaturi!!
Si BANCA ESTE VINOVATA CA OAMENII SAVARSESC INFRACTIUNI SA STITI! este o vina indirecta, pentru ca oamenilor li s-a acordat in mod voit si "binefacatoR" credite pe care era mai mult decat logic ca oamenii nu si le vor putea permite, nu??
Ma insel? societatea e de vina ca oamenii nu isi pot plati ratele!!
Sunt si multi nesimtiti dar si multa rea-credinta..etc
Nu stiu cat este de degeaba pentru ca atunci cand isi vor cere banii pentru dobanzi vom avea ca scuza ca au fost adaugate intr-o perioada in care nu puteau fi platite,zic eu!!
mmhhh, cum este pana la urma uc prescriptia?
Multumesc foarte mult!
Asa vom face!
Sper sa obt macar sistarea curgerii penalitatilor!
Exista in cazul creditelor, datoriilor catre banci prescriptie? sau datoriile curg toata viata in cazul in care nu sunt platite!?
Multumesc frumos pentru raspunsuri,

In ce mod ar trebui sa comunice bancii situatia in care se afla?
Fiind inchis este imposibil sa mearga personal la banca iar cei de la banca culmea e ca tocmai asta cer, sa se prezinte titularul!!
O scrisoare banuiesc ca nu este sufiecient sau ar fi daca aceasta scrisoare ar fi insotita de un document oficial al penintenciarului, din care sa rezulte ca este inchis??

Pe de alta parte, daca e arestat si nu realizeaza venituri si nu are bunuri de valorificat, ar trebui sa se declare inscolvabil (in stare de insolventa) si sa ceara incetarea curgerii penalitatilor.

Daca se declara insolvabil si cere incetarea curgerii penalitatilor banca este obligata sa ne acorde un raspuns favorabil?



Multumesc,
Răspuns la discuția recuzare judecator
Nu prea indicata procedura, este destul de riscanta!
Multumesc frumos pentru raspuns!(ionut)
Insa in executare nu va merge pentru ca astfel de actiuni se suspenda pe, perioada in care este inchis.



Adica, in mod normal nu ar fi trebuit sa ii creasca penalitati fiind inchis? nu am inteles prea bine ce vreti sa spuneti!
O copie legalizata dupa sentinta definitiva nu ar fi ok ptr banca?

Multumesc,
:stunned:


Cardul de cumparaturi a fost folosit in 2009 si pana acum s-au adaugat penalitati uriase de peste 200%, daca acum nu are nici un bun de executat asta nu inseamna ca nu va avea niciodata; ce se va intampla cu datoria? va creste de la luna la luna si cand vom avea un bun va fi executat silit?

Multumesc,
:O
Este vorba despre o suma infima~!
Insa atunci cand a fost arestat suma era de 3000 ron iar acum dupa un an a crescut la 8500!!
Nu are deocamdata bunuri insa daca aceasta suma va creste in felul asta pana cand se va elibera,peste un an adica, aceasta suma se va tripla sau ..cine stie la ce valoare va ajunge!!
In cazul asta ne va fi mult mai greu de achitat!!

Am trimis mail-uri la banca cu pricina si mi s-a raspuns ca nu imi pot divulga astfel de informatii, in conditiile in care eu nu am cerut informatii ci doar am intrebat despre proceduri in cazuri asemanatoare!

Este vorba despre un card de cumparaturi si nu de un credit!#-o#-o~!

Bunuri nu avem pana in prezent, dar nu am dori ca atunci cand le vom avea sa ne fie executate pentru niste dobanzi puse intr-o perioada in care chiar nu se putea plati!!

Rog sfaturi, pareri!

Multumesc,
O zi calduroasaa!
Sunteti sigur?
Mie nu mi s-ar parea normal!!
X-(