avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1747 soluții astăzi
Forum Activitate maryusha

Activitate maryusha

Buna ziua va deranjez si eu cu o intrebare va rog frumos, daca se poate mi-a venit o recomandata de la posta cum ca ,ca as avea niste amenzi de RATB neplatite vechi din 2009 am fost cu aceasta somatie la taxe si impozite locale de unde m-au trimis sa verific daca, sunt platite la CEC la piata Alba-Iulia cei de la CEC mi-au spus ca daca nu am platit amenzile acolo la ei nu apar si ca trebuie sa vad unde leam platit problema este ca eu stiu ca le-am platit sigur ce ma sfatuiti sa fac chiar nu stiu unde as putea sa mai caut chitantele ca sa demonstrez ca sunt platite va rog frumos dac se poate sa ma ajutati .
Cu respect
in primul rand va multumesc ca miati raspund la intrebare amprimit chiar astazi o adeverinta ca asa scrie pe ea in care imi arata dar nu foarte amanuntit scire in felul urmator venit brut cat mi sa oprit si scire 981 venit impozit 981 dupa aceea impozit 10 %98 iar la sfarsit venit net 775 este scris sub forma de tabel in ordinea in care am scris menegera mia zis ca din suma de775 trebuie sa platesc 6 % adik undeva in jur de 46 ron si mai jos sub tabel scrie prezenta serveste laadministratia finantelor publice si cam atat in contractul de comision se specifica ca atunci cand imivoi da demisia va trebui sa stau 15 zile in preaviz nu intelegeam de ce spuneati dumneavoastra ca nupot sami dau demisia oricum acelcontract vam zis nu are nici o stampila si nu este inregistrat ideea ca pana la urma voi plati acesti bani care trebuie sai dau la administartia financiara prin aceasta adeverinta banuiesc ca acum nu voi mai avea deplatit nimic din moment ce ai voi plati pe acestia ca acum am inteles ca o samiopreasca impozitul din salariul automat de catre firma credeti ca este bine ce mia data firma si sa nu imi mai fac probleme ?
am uitat sa va spun ma scuzati da am un exemplar al contarctului de comision dar nu mi sa spus de la firma ca ar trebui sa ma duc sal inregistrez singura la administratia financiara pentru ca memegera a zis ca atunci cand va trebui sa platesc impozitul la stat mi se va da o foaie pur si simplu nici eu nu stiu exact prin care sa ma duc la administratie si sami declar singura veniturile dar mi se pare un pic cam absurd fara logica ,ideea este ca acest contract de comision nu este inregistrat nicaieri pentru ca mia confirmat si menegera, la itm am incercat sa ma duc de fapt a fost altcineva in loul meu si mia gasit inspectorul care sar ocupa de aceasta firma sau de ceva de genul mie imi este frica sa ma mai duc la itm pentru ca aceatsa meserie din cate stiu nu este legala dar nici ilegala ma gandesc ca din moment de am fost la administratia financiara si am intrebat cu buletinul meu daca am de platit ceva la stat si mi sa spus ca nu am este clar ca firma nu mia declarat nimic ca nu am nici un contract inregistrat dar cum pot sa plec din aceasta firma linistita de la acestia fara a avea vreo problema cu legea si fara sa mai platesc la stat impozit pentru ca miau oprit niste bani din veniturlie mele fara semnat vreun fluturas sau vreun stat de plata plus ca nu mi sa dat nici fisa fiscala ce ar trebui sa vorbesc cu megera sa aispun ca am fost la administratia financiara sica mi sa spus acolo ca nu am nimic de plata va rog din toata inima sa ma ajutati nu stiu cum ar trbui sa procedez fara sa comit o greseala .
va multumesc cu respect si astept un rapsuns daca se poate
ma semnat decat un contract de comision dar acesta nu arenici o valoare pentru canu este inregistrat alt contract individual nu am mai semnat alt contrcat de munca in contractul acesta de comision care lam semnat e specifica :
atributiile beneficiarului sa retina si sa vireze impozitul prevazut de lege pentru venitul realizat de comisionar ;sa indeplineasca orice alta obligatie care ai revine potrivit contactului de comision si dispozitiilor legale
in contract se mai specifica comisionarul seobliga sa nu colaborezecu alte firme ce desfasoara activitati similare si nici sa nu desfasoare o activitate similara cu titlul individual ca persoana fizica asociat sau angajat al nici unui tert pe perioada de durulare a prezentului contract sipeoperioada minim de 3 ani dupa incetarea acestuia in caz contrar platind beneficiarului despagubiri in valoare de 10000 euro.
ce nu inteleg si nu stiu eu de ce menegera imitoto spune ca o sa vina la firma impozitul care se presupune ca eu ar trebui sal platesc din moment ce nu am semnat nici un contract de munca individual iar acesta contract de comision care il am nu este inregistrat ,plus atunici cand amcerut o adeveerinta pentru medicul de afmilie cum ca sunt salariat nu mia sadat pur si simplu pe motivul ca nu se poate va org frumos sunt disperata vreu sa imi dau demisia si sa inchei orice contact cu aceasta firma deoaracee imi opresc niste bani si imi este frica sa nu cumva sa am alt contract fal sau sami declare niste venituri false ca eu dpa aceea sa platesc impozit pentru ele ce ar trebui sa fac ca nu stiu unde sa ma interesez la itm daca ma duc pot fi aczuata de ceva ilegal tinand cont ca fac video chat la aceatsa firma pentru as vrea sa aflu daca exista alt contract de munca pentru daca demisionez de aici sa nu ma trezesc peste catevaluni ca am ceva de plata la stat sper ca ati inteles cum vamexplicat ma scuzati daca va deranjezsi astpet un rapauns sincer ca nu stiu ce sa mai discut si cu memegera sau patronul acestei firme
va multumesc cu respect pentru raspuns din toata nima si sper sa ma ajutati in continuare
Buna ziua lucrez la o firma de video chat de aproapeun un de zile cand mam angajat la acestia mau asigurat ca este legala aceasta activiate si am semnat un contract de comision cu acestia problema este ca acest contract nu este inregistrat la ITM eu am aflat debea acum cand menegera mia spus ca ar trebui sa platesc impozit la stat si ca zilele acestea ar trebui sa ajunga la firma o foaia sau un act nu stiu exact prin care eu ar trebui sa platesc impozit la stat eu am fost la administratia financiara de pe calea 13 septembrie mai exact ca sa verific daca am vreo datorie la stat si nu am mi sa spus clar ca nu am de platit nimic firma in anul acesta cat eu am lucrat la ei mia oprit din salariul 16 % lunar pentru ca au spus ca asa trebuie oprit pt impozit dar din moment ce nu am nici un contract legal banuiesc a miau oprit niste bani aiurea din salariul ce ar trebui sa fac acum sa merg la ITM pentru a afce o reclamatie sau pur si simplu sami dau demisisa nu stiu ce ar trebui sa fac pentru a nu fi acuzata de nimic de catre legepentru eu practic sunt victima unor hoti repet mie mi sa spus ca totul este legal ce masfatuiti sa fac astept un raspuns cu nerabdare chiar sunt disperata pentru ca nu vreau saam datorii la stat fara ca eu am vreo vina este posibil ca firma in tot acest an sanu fi declaart nci unvenit pe care eu lam facut in aceasta firma ?va rog frumos din tot sufletul ce ar trebui sa fac ca sa nu fiu acuzata denimik si sa nu am vreo datorie la stat pot sa fac o reclamatie la ITM?
cu respect va multumesc si astepun raspuns clar si corect :((
Răspuns la discuția activitate videochat
Pentru a merge la ITM nu ar trebui sa stiu din ce sector face parte firma sau la care lucrez ca sa stiu daca acesti bani se inregistreaza corect si nu abuziv ?menagerul firmei mia spus ca va vorbi cu contabila dar doar atat ,nu mia zis ca o sami dea vreun act sau o fisa fiscala in care sa vad si eu in fiecare luna unde am lucrat unde sau dus acesti bani ce ar trebui sa fac in continuare sa ma duc la itm si pur si simplu sa intreb de firma si daca imi opresc banii corespunzator pentru acesti sustin ca ei ne declara veniturile dar ceva nu este in regula stiu ca aceasta meserie nu este legala si nu stiu cum sa pun o intrebare corecta celor de la itm .Va multumesc pentru raspuns si astept mai multe sfaturi va rog frumos pentru ca nu vreau sa procedez gresit !
Buna ziua ,lucrez la un studio de videochat lucrez aprox de un an de zile.Mi se dat un contract de comision pe care lam semnat de comun acord,acest contract nu are nici o inregistrare de la ITM are decat stampila firmei , ESTE LEGAL SAU NU ? sefii companiei sustin ca pe langa 16 % care imi opresc din veniturile care le fac din aceasta meserie trebuie sami opreasca 32 % de fapt deoarece ei sustin ca asa a decis statul DAR ei nu miau dat nici un stat de plata ,fisa fiscala sau un act prin care sa-mi dovedeasca de ce mi se opresc acesti 32 % din veniturile mele in aceasta firma.Am discutat cu menegera firmei respectiv seful firmei despre aceasta problema si miau spus asa: contractele de comison nu se inregistreaza la itm practic au refuzat sami dea orice act prin care sami dovedeacsa de ce sau oprit acesti 16%-32 % din venituri insa menegera a zis ca o sa vorbeasca cu contabila firmei sami dea actele prin care ar trebui sami arate de ce sau oprit acesti 16 % respectiv 32 % cum sustin acestia .Va rog frumos dati mai multe sfaturi cum ar trebui sa procedez mai departe si ce ar trebui sa le cer mentionez acestia sau simtit cam ofensati cand iam intrebat de aceste acte care practic sunt drepturile mele ,eu inca lucrez la ei dar nu am la mana decat contractul semnat cu ei care nu are nici o valoare neavandnici o stampila de la itm adica nu este inresgistrat va multumesc si astept cu nerebdare un raspuns .