Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... activitate videochat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

activitate videochat

Buna ziua ,lucrez la un studio de videochat lucrez aprox de un an de zile.Mi se dat un contract de comision pe care lam semnat de comun acord,acest contract nu are nici o inregistrare de la ITM are decat stampila firmei , ESTE LEGAL SAU NU ? sefii companiei sustin ca pe langa 16 % care imi opresc din veniturile care le fac din aceasta meserie trebuie sami opreasca 32 % de fapt deoarece ei sustin ca asa a decis statul DAR ei nu miau dat nici un stat de plata ,fisa fiscala sau un act prin care sa-mi dovedeasca de ce mi se opresc acesti 32 % din veniturile mele in aceasta firma.Am discutat cu menegera firmei respectiv seful firmei despre aceasta problema si miau spus asa: contractele de comison nu se inregistreaza la itm practic au refuzat sami dea orice act prin care sami dovedeacsa de ce sau oprit acesti 16%-32 % din venituri insa menegera a zis ca o sa vorbeasca cu contabila firmei sami dea actele prin care ar trebui sami arate de ce sau oprit acesti 16 % respectiv 32 % cum sustin acestia .Va rog frumos dati mai multe sfaturi cum ar trebui sa procedez mai departe si ce ar trebui sa le cer mentionez acestia sau simtit cam ofensati cand iam intrebat de aceste acte care practic sunt drepturile mele ,eu inca lucrez la ei dar nu am la mana decat contractul semnat cu ei care nu are nici o valoare neavandnici o stampila de la itm adica nu este inresgistrat va multumesc si astept cu nerebdare un raspuns .
Mergeti la ITM. Ei va vor ajuta in sensul in care va vor spune exact daca s-a gresit sau nu.
Pentru a merge la ITM nu ar trebui sa stiu din ce sector face parte firma sau la care lucrez ca sa stiu daca acesti bani se inregistreaza corect si nu abuziv ?menagerul firmei mia spus ca va vorbi cu contabila dar doar atat ,nu mia zis ca o sami dea vreun act sau o fisa fiscala in care sa vad si eu in fiecare luna unde am lucrat unde sau dus acesti bani ce ar trebui sa fac in continuare sa ma duc la itm si pur si simplu sa intreb de firma si daca imi opresc banii corespunzator pentru acesti sustin ca ei ne declara veniturile dar ceva nu este in regula stiu ca aceasta meserie nu este legala si nu stiu cum sa pun o intrebare corecta celor de la itm .Va multumesc pentru raspuns si astept mai multe sfaturi va rog frumos pentru ca nu vreau sa procedez gresit !