Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... VA ROG SA MA AJUTATI
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

VA ROG SA MA AJUTATI

Buna ziua caut informati care mar putea ajuta ca sa dau in judecata firma la care am lucrat
am lucrat la o firm din 29 09 2010- si in data de 04 jjulie 2011 mia fost cerut sami semnez demisia si sa plec de la firma
in data de 4 julie lucram la unul din punctele de luru al firmei respective cand colega cu care eram a facut un scandal si desigur trebuia anuntat sefa zonala . sefa zonala ajunge in 30 de minute care a sunat pe dna sefa si ai zice ce sa intamplat care a zis ca vine imediat . Indata ajunsese dna sefa cu inca cineva nea chemat in baie find suspiciuni de camere de luat vederi cand a inceput discutia cu noi nu ma intrebat nici un cuvant doar o asculta pe colega mea dupa care nervos sa luat de mine si mia spus lucrui dupa care am spus ca ma duc acasa si atuncea ma intrebat ce ai spus ca te duci acasa na esti liber sa pleci acasa si maine sa vi sati semnezi demisia in cazul in care nu te prezinti te voi pune nemotivat si dupa 5 nemotivate pot sa te dau afara linistit.
In 5 julie mam dus la itm mures pt informati si sa povestesc ce sa intamplat si sa cer informati de la un inspector in munca nu am obtinut mare lucru doar atat ca trebe sami acorde firma concediu de odigna pt perioada 29 09 2010 -04 07 2011 si sa semnez un preaviz de 20 zile .
Mam prezentet la firma unde miau si tiparit preavizul si formularul de concediu de odigna pe care miau dat sal semnez din data de 5 julie intru in concediu dar si in perioda de preaviz pana in 25 julie
Eu va rog sami scrieti informati cum as putea sa dau in judecata firma respectiva care ma dat afara pe nedrept dar si alte motive prin care as putea da in judecata firma : eliberarea unui adeverinte false prin care se rezulta ca salariatul ce salar are si incalcarea mai multor legi din codul munci
1-eu lucrez din 27 09 2010 ei miau scris 29 09 2010
2a- durata munci in contractul individual de munca este scris 16:30-20:30 iar eu lucram de la 6-9 / 15:30-21:30 / 17:30-24:30 sau multe alte programe care incalca legea si care confor legi nu poate modifivat doar prin act aditional
2b-am efectuat ore suplimentare acre au fost platite ca si ore de regie si care nu stiu daca se trec in cartea de munca si care nu se platesc 100% ci 175% sau ca am lucrat in zilele de 1decembrie si de pasi conform legi sunt zile libere
3-drepturile si obligatiile al partilor privind securitatea in munca ne acordarea echipamentului de lucru corespunzator sau folosirea unei soluti care pot dauna grav sanatati cum este clor-si solutie pt calcar care am folost dar au totodat un miros foarte daunator pt sanatate fin o concentratie mare
4- incalcarea drepturile salariatului din contractul individual de munca
5-incalcarea obligatiile angajatorului
6-eliberarea unui act aditional prin care se poate constata ca eu am primit o marire de salat pe care nu este mentionat nici un numar de inregistrare la fortele de munca cum apare pe contractul individual de munca

va multumesc pt timpul acordat si va stept raspunsurile si interbarile in cazul in nu ati inteles ceva
Joj Csaby, greu inteles la tine.
Iata ce sa le spui celor de la ITM Mures:
Art. 60 (1) Concedierea salariatilor nu poate fi dispusa: a) pe durata incapacitatii temporare de munca, stabilita prin certificat medical conform legii;
b) pe durata suspendarii activitatii ca urmare a instituirii carantinei;
c) pe durata in care femeia salariata este gravida, in masura in care angajatorul a luat cunostinta de acest fapt anterior emiterii deciziei de concediere;
d) pe durata concediului de maternitate;
e) pe durata concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, pana la implinirea varstei de 3 ani;
f) pe durata concediului pentru ingrijirea copilului bolnav in varsta de pana la 7 ani sau, in cazul copilului cu handicap, pentru afectiuni intercurente, pana la implinirea varstei de 18 ani;
g) pe durata exercitarii unei functii eligibile intr-un organism sindical, cu exceptia situatiei in care concedierea este dispusa pentru o abatere disciplinara grava sau pentru abateri disciplinare repetate, savarsite de catre acel salariat;
h) pe durata efectuarii concediului de odihna.
Adica tu nu puteai sa semnezi preavizul in timp ce erai in concediu.
Cauta un avocat si contesta masura concedierii in instanta, o sa-ti iei si salariul pe perioada asta.
~ Conținut șters la cerere ~
buna multumesc pt raspuns dar mai am o intrebare
in data de 5 07 inru in concediu de odigna si sunt pana in 25 07-15 zile lucratoare
in 5 semnez si preavizul de 20 zile acest preaviz cum se calculeaza numai zile luccratoare sau si zilele de sambata duminica caci urmatorul e calcul
1) preaviz din 05 07 - 25 07 =21 ziel (toate zilele )
2) preaviz din 05 07 - 25 07=15 zile (zile lucratore) care se ia in considerare
caci daca calculezi di 05 07 concediu 15 zile ajunge 25 07 si 26 desfacere contract nu? iar calculul la varianta 1 arata ca iei miau desfacut contractul in zi de concediu find preavizul de 20 zile si preavizul expirand in in 24 07

o zi minunata va doresc
CO
data incepeii 05.07.201
data terminarii 25.07.2011

Preaviz
data inceperii 05.07.2011
data terminarii 26.07.2011 - daca sunt 20 de zile calendaristce de preaviz.

C.i.m. inceteaza la data expirarii duratei preavizului.