avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1153 soluții astăzi
Forum Activitate AncaRuncan

Activitate AncaRuncan

Buna ziua,
multumesc pentru raspuns.
Ca sa ma lamuresc - deci, conform cotizatiei mele -am dreptul la concediu.

Insa nu am inteles - intai Casa de Asigurari Sanatate imi platesc concediul la veniturile estimate si apoi merg eu cu cele reale si plateste diferenta ? - vorbesc de cazul in care venitul real este mai mare decat venitul estimat.


Multumesc,
Anca.
Buna ziua,
am un PFA deschis din 2009, sunt asigurata la Casa de Sanatate ca si PFA atat cu 5,5% cat si cu 0,85% - si momentan sunt insarcinata.

Am rugamintea sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarele intrebari:

1. Cand m-am prezentat la Casa de Asigurari Sanatate - mi s-a spus ca acei 0,85 % nu se pot plati retroactiv - si doar cu o luna in urma.
Din cate am vazut in lege acest procent se plati trimestrial - cum este corect sa se poata plati - trimestrial sau lunar ? - si conform carei legi?

2. Am incheiat asigurarea pentru 0,85% in luna Februarie 2011 - deci prima luna de cotizare este Februarie 2011. In lege (ORD.158/2005 - art. 7 ) scrie ca stagiul minim de cotizare este de 1 luna in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul.
Deci - daca ies in luna Martie in concediu prenatal - inseamna ca am dreptul sa depun actele pentru plata concediului prenatal si postnatal - pt. ca deja am indeplinit conditia impusa de lege, nu ?

3. Referitor la plata concediului prenatal/postnatal - pentru PFA
Acesta se plateste aferent sumelor deciziei de impunere ESTIMATIVA de pe 2011 ?
Cand se face regularizarea sumelor cu realul - pt. ca eu trebuie sa primesc plata concediului aferenta sumelor REALE si nu ESTIMATE.
Cei de la Finante mi-au spus ca doar in momentul suspendarii PFA-ului primesc o noua decizie de la ei - dar eu pot suspenda PFA doar dupa ce nasc.

Deci va rog sa ma lamuriti cum se face reglarea sumelor - la plata concediilor pentru PFA - adica plata concediului prenatal/posnatal la sumele reale la care se plateste impozitul pe venit, si ,bineinteles, a contributiei de 0,85%.?

Am inteles ca se poate da o declaratie pe proprie raspundere - prin care sa declar sumele incasate - reale. Cum se procedeaza ? si conform care legi ?

4. Cei de la Primarie mi-au zis ca trebuie sa suspend PFA-ul NUMAI DUPA CE NASC.
Daca eu depun actele pentru plata concediului prenatal la Sanatate - cand trebuie suspendat PFA-ul ? in cazul in care nu mai facturez deloc pe perioada concediului prenatal - mai trebuie obligatoriu suspendata activitatea ?

Va rog sa ma ajutati cat mai repede cu un raspuns - pt. ca sunt nevoita sa caut eu informatii - initial cei de la Sanatate nici nu au vrut sa imi accepte sa platesc cei 0,85% - si a trebuit sa ma duc cu ORD 158/2005 la dep. lor Juridic ca sa pot incheia asigurarea.
In consecinta - cand merg acolo trebuie deja sa stiu ce drepturi am si cum se procedeaza.

Astept raspunsul d-voastra si multumesc,
Anca Runcan