avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Activitate vio58

Activitate vio58

Răspuns la discuția Desfiintare autorizatie pfa
nu ,la registru nu sint doar la finante
sint contabil la o firma care are datorii mari la finante,banci,salarii angajati.
care ar fi procedura de a-mi recupera drepturile salariale eu ca si contabil. multumesc frumos
Sint inregistrata la Circa fiscala de unde apartin ca persoana fizica autorizata,nu am
avut activitate decit un an si jumatate,
acum doresc sa inchid aceasta activitate ,autorizatie de persoana fizica ,
ce trebuie sa fac ? multumesc mult
nascuta in 16.12.1958
data angajarii 20.11.1978
vechime in munca astazi 33 ani si 8 luni
cind pot intra in pensie anticipata partiala si cit ar fi penalizarea?
multumesc mult
Discuție tva
prestatorul este pers. juridica platitor de tva inreg in reg comunitar
beneficiarul este pers juridica in franta platitor de tva inreg in reg comunitar
ruta este franta -rominia si
rominia -- franta

intrebare: la ce rind in dec 300 le declar
aceste prestari sint scutite cu drept de deducere sau exceptii servicii ? multumesc mult pt ajutor
am vindut mij de transport sub valoarea de inregistrare si neamortizat in totalitate,rog frumos monografie contabila
multumesc mult
Discuție Despre TVA
Am facut transport pentru o firma din Bulgaria care si acea firma este platitoare de TVA,doresc sa intreb cine plateste TVA si daca se intocmeste factura cu TVA sau este scutita de TVA. multumesc pentru raspuns.
nu pot intra pe saitul reges.inspectiamuncii.ro,aveti ideie din ce cauza? multumesc mult
firma noastra a primit amenda in germania ,aceasta trebuie inclusa in decl 390 ?
Discuție firma transport
O firma de transport romineasca platitoare de TVA face transport in Spania si Franta ,noi firma romineasca facem factura de prestari catre firma straina fara TVA doar baza o facturam si scriem pe factura Taxare inversa asta in cazul in care si firma straina este platitoare de TVA ,in caz contrar (daca nu este platitoate de TVA)
facturam cu TVA si platim TVA la stat.Daca este corect va rog sa-mi confirmati multumesc mult de tot.