avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 890 soluții astăzi
Forum Activitate serpico

Activitate serpico

pot introduce o actiune in justitie pe motiv de "fals intelectual" pe baza dovezii de restituire a permisului? conf . Art. 289. Falsul intelectual inseamna " Falsificarea unui înscris oficial cu prilejul întocmirii acestuia, de catre un functionar aflat în exercitiul atributiilor de serviciu, prin atestarea unor fapte sau împrejurari necorespunzatoare adevarului ori prin omisiunea cu stiinta de a insera unele date sau împrejurari, se pedepseste cu închisoare de la 6 luni la 5 ani. "
multumesc de raspuns. sunt de acord ca trebuie sa isi indeplineasca atributiile, recunosc ca am gresit ca nu l-am predat cind trebuie, l-am intrebat daca m-ai pot circula ptr ca aveam dovada care imi expira astazi, ce am descris s-a intamplat ieri, i mi-a spus ca pot circula. ok, in situatia in care mi-a retinut certificatul de grefa si mi-a dat dovada de restituire dar, in fapt, nu mi la restituit, in ce situatie ma aflu? am originalul dovezii ca mi-ar fi fost restituit permisul dar nu am permisul !!!!!! nu am semnat in vreun registru ca mi-ar fi restituit permisul dar am SEMNATURA agentului ca mi-a restituit permisul !!!! Halucinant, nu? am fost la judecat ca cer hot def si irev si m-au programat peste 2 sapt ca dosarul e vechi si trebuie adus nu stiu din ce arhiva. in perioada asta ce sa fac? nu mai am drept de circulatie pt ca mi-a expirat dovada astazi. pot sa circul pe baza dovezii de restituire a permisului si a unei copii a permisului ? m-am gindit sa ma duc in audienta la seful BPR sa ii descriu situatia si sa imi de-a dovada de circulatie pina la solutionarea procesului in curs. nu stiu daca va fi intelegator daca ii dai in judecata si apoi nu am respectat predarea permisului acum 2 ani.
plangere contraventionala impotriva pv la judecat unde scrie in pv. 1 leu tx timbru judiciar platit la cec in cont judecat. +tb judiciar 0,15 lei de la of ic postal, cerere certificat de grefa 0,5 lei de la xerox, depus cererea la registrat, ridicat certificat grefa, dus la pol, restituit permis pina la hot def si irevoc. daca este ptr 1 luna nu merita, doar daca aveti timp de alergatura si nervi de otel. daca pierde se da permisul inapoi in 15 zile la pol. daca nu il restituie, bonus 1 luna peste termenul din pv. daca a fost inregistrat sa ceara proba in instanta. o mai lungeste, 2-3 luni, depinde de termenul de judecata. un avocat cere minim 100 eu reprezentarea si nu esti sigur daca vei cistiga. daca a avut martori e bine de scris in plingere, daca e ruda pina in grad 4 de afini nu se ia in considerare. succes.
buna ziua. mi-a fost retinut permisul de conducere ptr o luna. am facut contestatie la judecatorie, am luat certificat de grefa si m-am dus la politie sa imi iau permisul.acolo m-au gasit ca acum 2 ani nu am predat permisul de conducere dupa un proces in care nu am m-ai facut recurs.asa ca agentul de la ghiseu mi-a luat certificatul de grefa pt noul proces ,mi-a dat o dovada de resituire a permisului dar nu mi-a dat permisul propriu-zis spunindu-mi sa ma duc sa aduc hotarirea judecatoreasca de acum 2 ani ca sa imi fac cele 2 luni + bonusul de 1 luna ptr nepredarea permisului. eu sint de acord ca nu am procedat corect ca nu am predat permisul atunci, dar am asteptat insttitarea de la judecatorie ca am pierdut procesul ca sa ma duc cu ea sa predau permisul. de atunci am mai fost oprit in trafic . mi s-au verificat documentele si nu mi-a spus niciun politist ca am probleme cu permisul. anul trecut am primit si o amenda ptr depasirea vitezei fiind inregistrat si mi-a venit acasa adresa sa comunic cine a condus in data de..auto nr... . cu toate ca stiam ca n-am predat permsul cind trebuie ,am trecut ca eu am condus, si nu mi-a venit nicio adresa de la politie ca as avea permisul suspendat. intrebarea mea este ce fac in situatia prezentata, am dovada de la politie ca mi-au restituit permisul dar permisul este tot la ei, pe dovada scrie ca sa il predau in 15 zile dupa hot definitiva si irevocabila, ce sa m-ai predau daca e la ei? pot sa il declar pierdut din moment ce am dovada ca mi l-au restituit? mie sa nu ma bage la fals in declaratii, dar si ei mi-au dat un document ca mi-au restituit permisul si nu au facut-o. puteau sa gaseasca alta modalitate sa il retina ca nu l-am predat acum 2 ani ,nu sa imi dea dovada ca mi l-au restituit.