avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1843 soluții astăzi
Forum Activitate c_andreea_lavinia

Activitate c_andreea_lavinia

as mai avea o intrebare foarte importanta, de la accident au trecut 2 luni jumatate, in 2 sapt se fac 3 luni
acest timp de la accident ma poate impiedica intr-un fel in acest demers pt despagubire?sau daca este stabilit un anumit interval de timp in care trebuie sa se actioneze?
dar de la fondul de asigurare al masinilor neasigurate ? pun aceasta intrebare intrucat proprietarul masinii in care se afla tatal meu urmeaza a primi despagubiri de la acest fond.
Tatal meu a avut un accident rutier in data de 21 decembrie 2010.O masina de pe sensul opus (Ford ), a intrat pe contrasens, a lovit fata masinei in care se afla tatal meu , ce mergea regulamentar.Masina care a intrat pe contrasens s-a oprit intr-un copac,iar soferul a decedat.Tatal meu aflat in locul din dreapta din fata masinii a suferit cele mai grave probleme medicale din masina respectiva (Volkswagen), si anume ruptura de bazin si coloana ,ce au necesitat interventii chirurgicale repetate de 40 zile de spitalizare si 60 zile de recuperare,cu cheltuieli de peste 10 000 lei.
As dori sa stiu 1 in cazul in care vinovatul este decedat iar masina (fordul ) nu era a vinovatului, si proprietarul masinii ford nu are asigurare la aceasta, cum am putea obtine despagubiri?
2.Inaintarea unor astfel de demersuri este conditionata de timp?si catre cine trebuie depus dosarul?Va rog ajutati-ma . Multumesc!