avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1649 soluții astăzi
Forum Activitate mihaelaraboj

Activitate mihaelaraboj

Buna ziua,
Pentru o firma nou infiintata, SRL, 2 asociati, unul dintre ei administrator. Cum se procedeaza pentru renuntarea la functia de administrator, precum si la participatia in SRL?
Multumesc
Buna ziua,
In urma cu 7 ani am contractat un credit de 95.000 CHF impreuna cu sotul meu, garantand cu apartamentul. Nu am mai putut plati ratele, am si divortat intre timm. Banca a vandut imobilul la un pret derizoriu, bineinteles, astfel ca dupa ce am platit 5 ani (din cei 25) si dupa licitarea imobilului, am mai ramas cu o datorie de 65.000 CHF. Anul trecut, banca a vandut creanta unei firme de recuperare cu sediul in SKY TOWER, care m-a contactat si imi va face poprire pe 1/3 din venit.
Am citit in mass media ca s-a creat un precedent privind inghetarea cursului CHF la momentul contractarii creditului. Eu mai pot actiona in vreun fel pentru a obtine acest lucru? Sau ce sa fac? Ma ingroapa, nu voi achita toata viata enorma datorie.
Multumesc
Buna ziua,
Am 2 copii in intretinere de 9 si 13 ani, divortata pe cale amiabila. Tatal lor nu mai are loc de munca si nu le plateste cei 150 lei/copil stabiliti. Le trimite o data la cateva luni, motivand ca legea nu are ce sa-i faca. El depune banii pe cardul unei prietene de-ale mele, eu neavand card. Cum reusesc sa-l determin sa le plateasca? daca formulez plangere penala la jud sector 6, stiu ca-mi trebuie sa depun dovada ultimelor plati facute de el. Dar el le plateste o data la cateva luni.
Multumesc.
Răspuns la discuția PARTAJ
Mai avem un teren extravilan Teoretic, ambii avem la fel de mult de pierdut, insa eu raman cu 2 minori in ingrijire si cu datorii de peste 1 miliard, chiar si dupa executare cu apartamentul si terenul Deci in final, eu voi fi cea mai pagubita
Răspuns la discuția PARTAJ
Pai daca vom fi divortati, nu se imparte si datoria? Iar daca eu am un venit mai mare si am si 2 copii in intretinere, inseamna ca eu voi plati mai mult?

El oricum nu vrea copiii. Dar ma ajuta cu ceva daca este culpa sotului? Si daca da, cu ce? Datoriile se impart in mod egal?
Răspuns la discuția PARTAJ
Dar ma ajuta cu ceva faptul ca este violent(am 2 certificate medicale) fata de mine si fata de copii-la impartirea datoriilor? Sau se impart -dupa vanzarea apartamentului de catre banca- cam 50% cu 50%?
Răspuns la discuția PARTAJ
Va multumesc.
Si cu partajul?
Cum sa procedez>?
Astept sa ne execute banca.>?
Discuție PARTAJ
Am 2 copii relativ mici, vreau sa divortez de sot, insa nu stiu cxum sa procedez cu partajul si cum se obtine.Avem un credit din care am achizitionat un teren si pentru care am girat cu apartamentul. Suntem in stadiul de neplata de 3 luni si de aceea banca ne-a instiintat de faptul ca ne va executa. Problema este ca valoarea de acum a apartamentului nu mai achita decat vreo 50 % din valoarea creditului, deci va trebui sa impartim datoria ramasa. Cum sa procedez, cui sa ma adresez? Mai intai sa dau divort? Sau este mai bine sa ne intelegem la notariat? Se poate acest lucru, chiar si cu copii? Se poate imparti datoria si de comun acord?
Va multumesc frumos!
Vreau sa deschid o fabrica de pufuleti cu fonduri structurale. Se poate si ce trebuie sa fac?