avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 902 soluții astăzi
Forum Activitate stefantis

Activitate stefantis

Răspuns la discuția anulare contract de intretinere
stie cineva sa-mi raspunda?
Răspuns la discuția anulare contract de intretinere
Ok, ea locuieste cu mine avand uzufruct viager, deci e obligatoriu, dar intrebarea ramane. N-am inteles insa daca primul contract se poate anula si daca da de catre cine si ma gandesc ca in acel caz se poate ataca numai pe clauza de intretinere. Si daca al doilea contract, cel fara clauza de intretinere se poate ataca si pentru ce problema. Intretinerea mamei mai este in acest moment obligatorie pentru mine si se poate anula unul dintre contracte pe aceasta problema? Asta nu inteleg exact. Exemplu: sa presupunem ca fratele va ataca primul act sau ca mama se poate razgandi si va vrea sa faca altceva cu casa actuala. Ce se poate intampla?
Răspuns la discuția anulare contract de intretinere
Multumesc. Mama mea oricum va avea parte de tot ce va avea nevoie ca si pana acum, insa vroiam doar sa ma lamuresc cu privire la situatia mea, stiti dvs, just in case. Sper sa nu fie nevoie vreodata sa trebuiasca dovezi de ingrijire caci nu am premeditat asa ceva si in consecinta nu am strans...Ar trebui???
Buna ziua,

va supun atentiei o problema pe care nu stiu sa mi-o explic. Suntem 2 frati. Mama a achizitionat un apartament dupa moartea tatalui. Fratele meu s-a casatorit si are casa lui de multi ani si locuieste departe, astfel incat mama s-a gandit sa imi asigure si mie o locuinta dupa moartea ei si in acest sens mi-a facut un contract de intretinere care avea o clauza de intretinere, fireste si una de uzufruct viager. La cativa ani dupa a trebuit sa vindem acea casa si sa ne luam o alta, insa de data aceasta actele s-au facut cu mine in calitate de cumparator si cu mama in calitate de uzufructuar (fara acea clauza de intretinere). La ceva timp de la cumpararea acestei a doua case, cumparatorul primeia i-a cerut mamei sa renunte la clauza de intretinere din primul contract, pentru ca asa ii ceruse banca, asa incat mama mea a dat la notariat o declaratie de renuntare la clauza de intretinere.
Acum, am niste nelamuriri: 1. in prezent mai este valabila acea clauza de intretinere daca in noul contract nu mai apare si daca a si dat acea declaratie de renuntare (valabila pentru banca)? 2. fratele meu, daca va avea pretentii va putea sa atace vreunul dintre cele doua acte? 3. Cum pot face dovada ca numai eu am intretinut-o pe mama toti anii astia? Caci nu m-am obosit pana in prezent sa strang aceste dovezi, adica chitante, mai stiu eu ce...

Va multumesc anticipat pentru orice lamurire in acest caz