avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate Maria Dea

Activitate Maria Dea

Buna seara,

Sunt traducator autorizat de catre Ministerul de Justitie si am si un PFA ( nu am nicio firma sau ceva de genul acesta, sunt doar persoana fizica autorizata) de + 2 ani. Pentru ca nu m-am preocupat prea mult de acest PFA si nici nu am avut activitate (mai deloc datorita altor proiecte) , nu prea stiu cum stau lucrurile mai exact. Doresc sa inchid acest PFA ( pe care-l am inregistrat in Ploiesti, iar eu sunt mutata acum in Bucuresti) pt ca nu ma mai intereseaza si nu stiu daca se poate si ce anume trebuie facut. In afara de asta , eu am avut profit realizat in urma unei traduceri la inceputul anului 2012, iarna trecuta. Trebuie sa ma duc eu direct la ei sa platesc impozitul respectiv sau astept sa-mi faca ei calculul de plata si eventual sa-mi trimita pe adresa de Ploiesti ce si cat anume trebuie sa achit? Stiu ca intrebarile mele poate par stupide sau eu insami par ignoranta, insa mi-ati fi de mare ajutor daca macar in linii mari m-ati putea lamuri cum anume sa procedez.

Va multumesc anticipat si astept un raspuns intr-un timp util. :-)
Discuție Declaratia 392B
Buna ziua ! Sunt traducator autorizat din septembrie 2010 , absolut noua in aceasta bransa a legislatiilor , detaliilor despre Financiar , etc , problema mea este in legatura cu Declaratia 392B pe care nu am depus-o , am fost ieri la Financiar si nu mi-au mai primit-o , desigur , insa mi s-a spus ca nu exista nicio amenda in legatura cu nedepunerea acestei declaratii ( mi s-a vorbit cu un sictir si nonsalanta uimitoare, dar ma rog .. este ceva normal in ziua de azi ). Insa ceea ce vreau eu sa stiu .. ce (mai) pot face intr-o asemenea situatie , unde ma pot interesa despre amenda ( in afara de sursele gen forumuri, site-uri de specialitate, etc ) . Si inca ceva.. Declaratia 392B trebuia depusa in cazul PFa-urilor neplatitoare de TVA cu un venit strict intre 10.000 euro si 35.000 euro ? Pentru ca eu am avut la finele anului 2010 un venit de aproximativ 600 de euro . Am inteles ca declaratia in cauza trebuia completata si depusa chiar si pentru venitul de 0 lei. Am fost pana-n 25 februarie si am completat si depus declaratiile 200 si 220 ( cu gandul de imi declara venitul si pt 2010 ) insa domnul de la ghiseul nu s-a stresat prea mult sa imi zica informativ macar de declaratia 392 ( nu stiu, poate nu era datoria lui , asta e , era extrem de greu sa mentioneze si asta ). In fine, va rog mult sa ma lamuriti in aceasta problema, sunt oricum constienta ca voi plati pentru necunostinta mea , totusi imi doresc un punct de reper clarificat ca sa stiu cum si pentru ce sa ma pregatesc. Si as dori sa stiu daca nu se plateste amenda la timp , ce consecinte exista . Va multumesc anticipat si astept un raspuns , va rog mult! :(