Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Cum se inchide un PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Cum se inchide un PFA

Buna seara,

Sunt traducator autorizat de catre Ministerul de Justitie si am si un PFA ( nu am nicio firma sau ceva de genul acesta, sunt doar persoana fizica autorizata) de + 2 ani. Pentru ca nu m-am preocupat prea mult de acest PFA si nici nu am avut activitate (mai deloc datorita altor proiecte) , nu prea stiu cum stau lucrurile mai exact. Doresc sa inchid acest PFA ( pe care-l am inregistrat in Ploiesti, iar eu sunt mutata acum in Bucuresti) pt ca nu ma mai intereseaza si nu stiu daca se poate si ce anume trebuie facut. In afara de asta , eu am avut profit realizat in urma unei traduceri la inceputul anului 2012, iarna trecuta. Trebuie sa ma duc eu direct la ei sa platesc impozitul respectiv sau astept sa-mi faca ei calculul de plata si eventual sa-mi trimita pe adresa de Ploiesti ce si cat anume trebuie sa achit? Stiu ca intrebarile mele poate par stupide sau eu insami par ignoranta, insa mi-ati fi de mare ajutor daca macar in linii mari m-ati putea lamuri cum anume sa procedez.

Va multumesc anticipat si astept un raspuns intr-un timp util. :-)
Mergeti la Registrul Comertului si acolo o sa primiti mai multe inf .
Art. 21 din OUG nr.44/2008 :
(1) PFA îşi încetează activitatea şi este radiată din registrul comerţului în următoarele cazuri:
.....
b) prin voinţa acesteia;

(2) Cererea de radiere, însoţită de copia certificată pentru conformitate cu originalul a actelor doveditoare, după caz, se depune la oficiul registrului comerţului de pe lângă tribunalul unde îşi are sediul profesional, de către orice persoană interesată.
....