avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 975 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... inchidere PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

inchidere PFA

Buna seara!

Va rog frumos, am si eu o intrebare:
Am un pfa de traduceri infiintat din august si as dori sa-l inchid, dar dupa aceea sa pot activa ca traducator.
Ce trebuie sa fac? Mentionez ca nu am platit niciun impozit la stat pana acum pentru acest pfa.
Multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: Avocat FLORENTINA ALBU , Avocat 20:44, 5 Noiembrie 2008
O.U.G nr.44/2008 privind desfasurarea activitatilor economice de catre PFA, intreprinderile individuale si intreprinderile familiale, stipulează în art.21 situatiile de incetare a activitatii PFA:
Art. 21. - (1) PFA isi inceteaza activitatea si este radiata din registrul comertului in urmatoarele cazuri:
a) prin deces;
b) prin vointa acesteia;
c) in conditiile art. 25 din Legea nr. 26/1990, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.
(2) Cererea de radiere, insotita de copia certificata pentru conformitate cu originalul a actelor doveditoare, dupa caz, se depune la oficiul registrului comertului de pe langa tribunalul unde isi are sediul profesional, de catre orice persoana interesata.
Daca doriti incetarea activitatii in calitate de PFA, dvs. trebuie sa va adresati Oficiului Registrului Comertului, pentru radiere. Daca sunteti inregistrata la Finante, va trebui sa va prezentati sa platiti impozitul anticipat-daca nu l-ati platit pe trim.3 - si cu actul de radiere vi se va inchide dosarul de impunere deschis pentru PFA.
Ultima modificare: Miercuri, 5 Noiembrie 2008
Avocat FLORENTINA ALBU, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa Dumitrumarian Dumitrumarian Cum imi pot inceta activitatea ca PFA pentru un an de zile (vezi toată discuția)
Incetare pfa - traducator aprilia aprilia am autorizatie de traducator si sunt PFA din 2007, nu am avut niciun venit din aceasta activitate si totusi a trebuit sa platesc taxele aferente. vreau sa ... (vezi toată discuția)
Înregistrare pfa la finanțe giulica70 giulica70 Am făcut un PFA în mai 2014 și nu l-am înregistrat la finanțe pt că nu am avut activitate. Îl pot închide la reg comerțului fără să mai trec pe la ... (vezi toată discuția)