avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1008 soluții astăzi
Forum Activitate RazvanCr

Activitate RazvanCr

Din fericire se apropie si la mine 1 an de la sentinta definitiva si am sa pot da de pemis dupa 23 ian. Poate sa imi spuna exact ce acte si ce anume trebuie sa mai fac si de ce acte mai am nevoie pentru a putea da cat mai repede de permis ? Pana acuma mi-am facut fisa de la scoala de soferi , medical si psihologic, cazier, copie legalizata dupa sentinta si am platit taxele la primarie si cec. As vrea sa imi raspunda cineva care a avut recent redobandire nu doar din auzite. Multumesc mult.
Catalin depinde de cat iti iese in sange( tie cred ca o sa-ti iasa cam 1.2 la prina 1.05 la a doua) si la ce procuror nimeresti... La avocat tariful incepe cam de la 500ron si difera de la unul la altul foarte mult... mult succes si rabdare de fier.
Ionut poti sa dai examenul pentru permis dupa 1 an din momentul in care sentinta este definitiva si irevocabila ( adica 10 zile dupa pronuntare daca nu face cineva recurs).
Buna ziua , am facut si eu greseala sa ma urc beat si volan si dupa 7 luni de la incident am fost judecat si am primit 6 luni cu suspendare si 2 ani si 6 luni perioada de incercare. Poate sa imi suna cineva daca este vreo posibilitate sa pot da examenul de permis dupa 1 an de la data cand mi l-au luat ( oricare ar fi).. As dori un raspuns de la un avocat sau de la cineva care a putut rezolva asa. Multumesc anticipat
Multumesc pentru raspunsurile prompte. Nu a scris injurii sau neadevaruri , pur si simplu m-a deranjat fapul ca mi-a dat datele personale si din cate stiu eu , cum a zis si domna avocat, nu are voie sa le dea fara aprobarea mea.
multumesc pentru raspuns. eu as vrea sa stiu daca a mai fost cineva in aceeasi situatie si daca am sanse sa casting... multumesc.
Buna ziua,
Am o mica problema. Acum ceva timp am fost implicat intr-un accident auto (din vina mea). Un domn reporter de la un ziar s-a gandit sa faca un articol in care mi-a mentionat numele intreg si numarul de inmatriculare a masinii. Pot sa il dau in judecata si sa ii cer daune >? Multumesc anticipat.
Am si eu o problema si nu stiu cum sa procedez.
In data de 25.08.2010 am fost depistat de aparatul radar cu 199 km/h in afara localitatii. Dupa cateva saptamani am primit acasa o recomandata cu procesul verbal. Am facut contestatie si m-am prezentat la proces pe 25 ian 2011. Nu am primit hotararea judecatoreasca acasa ca sa pot preda permisul de conducere in termen de 15 zile. In data de 24 mai 2011 am primit o recomandata de la politie in care scrie : "Va fost suspendat dreptul de a conduce pe o perioada de 120 de zile incepand cu data 26.05.20011."

Ce pot face in aceasta situatie ? Mai pot sustine testul 13 din 15 ? Mai trebuie sa predau permisul ? De cand intra in vigoare suspendarea ? Multumesc anticipat pentru raspunsuri.