avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Activitate fdragos

Activitate fdragos

constructia a fost finalizata in 1997, in 98 am facut si terasa, pentru intabulare cred ca s-a folosit prevederea aceea despre constructiile de inainte de anul 2000, mentionez ca toata constructia este pe terenul meu proprietate
Buna seara, am o situatie pe care sincer nu reusesc sa o inteleg, poate ma lamureste cineva... pe scurt, am primit o amenda de la Pol.comunitara deoarece n-am respectat aut. de construire la o cladire (constr. 1997), am construit in plus o terasa. Am contestat amenda, se judeca inca, am termen in octombrie, intre timp am inceput demersurile sa intabulez terenul si cladirea, si am reusit, chiar astazi am primit actele, cladirea este intabulata conform schitei cadastrale cu tot cu terasa construita in plus fata de autorizatie, de fapt intabularea respecta realitatea din teren. Intrebarea mea este sunt acum in legalitate sau pe viitor mai pot fi amendat o data?
Marturisesc ca sincer nu mai inteleg nimic, cineva mi-a spus ca ar trebui sa obtin autorizatie si pe terasa, dar la Primarie primul act cerut ptr. certificat de urbanism este intabularea terenului, cum sa cer autorizatie de construire pentru un teren pe care deja este intabulata o constructie?!?#-o Sincer nu inteleg daca sunt sau nu in legalitate acum, raman dator daca ma poate lamuri cineva...
Buna ziua, am urmatoarea problema. In anul 1995 am cumparat un teren de 106 mp pentru care am obtinut o autorizatie pentru o constructie provizorie spatiu comercial (terenul era prea mic sa permita constructie definitiva, totusi mi-au aprobat prin proiect constructie cu fundatie si executata pe cadre de beton). Aceasta constructie era prevazuta prin proiect cu o terasa spre strada de aprox 25mp. In anul 2000 am inchis aceasta terasa, extinzand astfel spatiul, ilegal, recunosc, dar asa erau vremurile atunci, nu te deranja nimeni pentru asta. In 2004 a avut loc un control de la primarie, au masurat, au constatat mp in plus construiti, dar in procesul verbal n-au dat amenda, n-au dispus masuri, in schimb m-am trezit ca pe rolul de la primarie figuram acum cu o constructie mai mare (reflectand de fapt realitatea) si evident impozitul mai mare aferent. Am crezut ca lucrurile sunt in regula de-acum (recunosc a fost greseala mea, am crezut inspectorii cand mi-au spus stai dom'le linistit ca nu te deranjeaza nimeni pentru astia cativa metri construiti in plus pe terenul matale), numai ca acum au preluat atributiile de control pol comunitatra, si in urma unei misteriaose reclamatii pe care n-am reusit s-o vad inca, au venit in control, au masurat din nou, au gasit la fel ca pe rolul de la primarie, si urmarea este ca am fost invitat la ei saptamana viitoare pentru ca reproduc textual " eu trebuie sa fac proces-verbal si sa dau amenda"... din cate stiam eu dreptul de a da amenda se prescria dupa 2 ani, pot dovedi usor cu martori, poze, etc ca nu s-a modificat nimic de 10 la cladire, intrebarea este pot sa-mi dea amenda? ce altceva pot face, sa ma puna sa daram ce-am construit in plus? Am contactat un avocat care mi-a spus stai sa vedem ce scriu pe pv, dar eu nu pot dormi acum de grija... daca imi dau amenda am sanse s-o contest in justitie? rog pe cei care au avut spete asemanatoare sa-mi spuna la ce sa ma astept... multumesc