avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Activitate popescu bianca daniela

Activitate popescu bianca daniela

Răspuns la discuția Incredintare minori
Va multumesc frumos pentru raspunsuri!!!
Răspuns la discuția Incredintare minori
Va rog, daca ne poate ajuta cineva....asteptam indicatii! multumesc frumos!
Răspuns la discuția Incredintare minori
Dorinta copilului va fi luata in considerare?are doar 7 ani dar i-a spus mamei lui la telefon ca nu mai vrea sa vorbeasca cu ea pt ca vrea sa se desparta de tatal lor...si ca ea nu mai e mama lui pt ca a fugit si i-a lasat la mamaia...Exista martori...tatal poate dovedi ca sotia a abandonat domiciliul aproximativ un an si nu s-a interesat de copiii...asta poate inclina balanta in favoarea tatalui...pe ce sa insiste tatal?ce probe sa aduca?...Va multumesc!
Vreau sa stiu daca exista posibilitatea de a fi incredintati minorii mamei, in cazul in care aceasta, a parasit Romaina in martie 2010 pentru a munci in Anglia..pare-se intr-un restaurant, si nu s-a intors decat in ianuarie 2011 pentru 2 zile, dupa care a fugit inapoi!(fara stirea cuiva!)
Copiii((un baietel care atunci cand a plecat mama tocmai implinise 6 ani - acum are 7-si o fetita de 6 luni- acum are 1 an si 8 luni) au ramas in grija tatalui si a parintilor acestuia.
Dupa cateva luni de la plecare mama a dat semne de viata din ce in ce mai rar...si a refuzat sa vina in tara atunci cand sotul sau i-a reprosat ca lipseste de prea mult timp si copiii au nevoie si de mama.
In ianuarie cand a venit in tara si-a anuntat sotul ca vrea sa divorteze si i-a propus sa imparta copiii...baietelul sa mearga cu ea in Anglia si sa pastreze el fetita, iar acesta a refuzat categoric!!! Dupa 2 zile a fugit efectiv si i-a propus sotului(telefonic) sa accepte suma de 20.000 lei in schimbul copiilor, iar el din nou a refuzat.
Dupa acest episod sotul a intentat actiunea de divort care s-a anulat pt ca nici unul dintre ei nu s-a prezentat la prima infatisare.....si ulterior ea l-a anuntat (tot telefonic) ca a intentat actiune de divort si cere acordarea custodiei copiilor.
Nu mi se pare corect ca mama sa obtina custodia atata timp cat nu a interesat-o soarta copiilor timp de aproape 1 an.
Pe langa aspectul acesta, sotul ei a descoperit ulterior ca sotia a mintit in legatura cu locul de munca...nu a lucrat niciodata in restaurantul al carei propietar este o cunostinta a sotiei... cunostinta cu care sotul s-a intalnit intamplator intr-un centru comercial si acesta l-a asigurat ca e o neintelegere,si ca nu o vazuse de mult timp...dar in nici un caz in Anglia!
Sotul nu stie cu exactitate ce anume face acolo...cert e ca telefonul ei nu functioneaza si atunci cand ia legatura cu familia suna cu numar ascuns.
Va rog sa-mi spuneti ce sanse are tatal de a castiga custodia copiilor....care au fost ingrijiti si crescuti impecabil in tot acest timp in care ea a lipsit.Baietetul a fost inscris la scoala de tata si de bunica paterna si va incepe cursurile in toamna la un Colegiu bine cotat... iar mama nici macar nu s-a interesat de acest aspect important. Cat despre fetita...ii zice "mama" bunicii paterne pentru ca nu-si cunoaste mama naturala!
Spuneti-mi , va rog , parerea dvs...poate mama sa ia copiii in aceste conditii?Baietelul nu vrea sa stea cu mama...se poate lua in calcul dorinta lui avand in vedere ca are doar 7 ani? Exista sansa ca baietelul sa ramana cu tatal iar fetita sa fie luata de mama?...am inteles ca instantele de judecata acorda de cele mai multe ori custodia mamei...mai ales in cazul copiilor foarte mici.Ar fi groaznic sa desparta copiii!!!
Va rog sa ma ajutati!