avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1023 soluții astăzi
Forum Activitate Tulsi

Activitate Tulsi

Alex_Munteanu a scris:

Daca nu va incardati in termenul de 14 zile mai faceti iar analizele.


Unde ? Ca am auzit ca doctorii indieni sunt reticenti in a elibera documennt pe care sa scrie "apt de casatorie" Daca stie cineva, il rog sa posteze.

Pe situl ambasadei , in limba romana apare alt nume la Consul, nu pare sa mai fie domnul Dan Manescu:
SECŢIA CONSULARÃ
Dl. Adrian SÎRBU
Consul (Probleme consulare)
Telefon: + 91 - 11 - 26.14.16.63
+ 91 - 11 - 26.14.81.75
Fax: + 91 - 11 - 26.14.06.11
E-mail: visaromania@airtelmail.in

Alta problema de care mai auzisem, ar fi ca ambasada nu are certificate de casatorie tipizate uneori si ca poti sa ai surprize sa ajungi pana acolo degeaba. Daca stie cineva de asta ceva, il rog sa posteze.

Alta idee, Ambasada nu raspunde la emailuri.
Răspuns la discuția casatorie cu un indian
Deci, pentru a efectua o casatorie la Ambasada Romaniei din Delhi India este nevoie de (conform Av. ladyblue71):
- certificate de nastere originale, traduse si apostilate ? (cel romanesc trebuie apostilat de asemenea? )
- pasapoarte;
-certificate medicale prenuptiale (in Delhi? stie cineva la ce centru medical sau oriunde) nu mai vechi de 2 saptamani;
- mai e nevoie sau nu de certificat de celibat sau un affidavit (apostilat sau nu?) de la autoritatile indiene ca cetateanul indian nu este casatorit ?
-declaratie de casatorie (probabil luata de la ambasada)
Mai e nevoie de alte acte sau inregistrari de domiciul sau prezenta? Daca stie cineva particularizat la situatia prezenta ar fi excelent si de mare ajutor..
Răspuns la discuția casatorie cetatean indian
Aceeasi problema am avut-o si eu, affidavit-ul necesar la obtinerea certificatului de celibat de catre ambasada Indiei la Bucuresti. Ambasada Bucuretsi nu mai elibereaza certificat de celibat pe motiv ca foarte multi au abuzat si s-au casatorit ilegal in Romania desi aveau sotie deja in India; aparent Ambasada primea telefoane de la sotiile din India...Nu stiu daca un avocat poate ajuta cu problema aceasta insa, ar fi interesant de stiut. O alta intrebare si posibil problema este: daca se obtine affidavitul din India, cat va dura la ambasada Indiei din Bucuresti procesarea lui si eliberarea certificatului de celibat astfel incat cetateanul indian sa nu depaseasca termenul vizei si al celor 2 saptamani necesare la casatoria in Romania ? Este posibil ca dupa atat alergatura sa se intample si asa ceva si apoi iar ia-o de la capt cu vize, invitatie etc.
Răspuns la discuția casatorie romanca - indian
Daca va casatoriti in Romania, dupa aceea va duceti la Politia locala-oficiul de imigratii cu certificatul de casatorie si automat el primeste viza de lunga sedere. Este deci suficient ca el sa vina odata in Romania cu viza de sedere scurta obtinuta pe baza invitatiei de la tine. El poate veni numai cu invitatie de la tine pe care o obtii tot de la politia locala oficiul roman de imigratie, acolo cu 2 poze ale lui,copia dupa pasaportul lui, titlu de proprietate a casei tale, extras bancar ca ai minim 30 euro/zi in cont (cred ca era suma asta) faci cerere, astepti o luna minim, maxim 2 si primesti invitatia. Apoi invitatia i-o trimiti lui rapid prin curier, in original, si in maxim 1 luna de zile el cu invitatia, asigurare medicala, extras de cont (minim 30-50 euro/zi) aplica la ambasada romaniei din Delhi si primeste viza pe 3 luni in care va puteti casatori in Romania. El insa trebuie sa obtina de la ambasada Indiei in Bucuresti un certificat ca nu este casatorit la el in tara, chetsie care este foarte greu de obtinut. Eu inca sunt la pasul asta. Din tara, el trebuie sa vina cu certificatul lui de nastere original, tradus, autentificat si apostilat in Delhi la ministerul lor. Ca ambasada Indiei in Buc sa dea acel certificat certificat ca nu are interdictie de casatorie in romania(deci ca el nu e casatorit in INdia) cred ca-i trebuie un Affidavit facut la el in oras si apostilat in Delhi. Daca stie cineva mai multe poate sa ne ajute si sa mai adauge informatii.