avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 927 soluții astăzi
Forum Activitate reclamant

Activitate reclamant

Am solicitat executorului judecatoresc temeiul legal al imposibilitatii satisfacerii creantei si mi s-a inmanat un proces verbal prin care se constata ca SRL-ul debitor nu mai are in proprietate bunuri mobile ori imobile si nici conturi de disponibil(art.371, ind.5, lit.b, C. Proc. Civ) .
In aceasta faza a procesului civil se mai poate face ceva pentru satisfacerea creantei ?(consider ca este evidenta fraudarea intereselor creditorului, dar nu stiu daca este justificata o actiune subrogatorie impotriva debitorului pentru suspendarea activitatii ori pentru sustragerea bunurilor de la urmarire).
Mi s-a confirmat de catre alte persoane ca aceasta este o practica cunoscuta a debitorilor pentru a nu-si mai plati datoriile catre creditori, motiv pentru care va solicit ajutorul si pentru a preveni litigii ulterioare.
In fapt, la data intentarii actiunii contra unei societati comerciale aceasta isi desfasura activitatea in mod legal. Intuind pierderea procesului, paratul si-a suspendat activitatea firmei pe o perioada de 3 ani. Executorul judecatoresc mi-a comunicat ca nu poate executa creanta in val de 8000 Ron intrucat ,, paratul si-a inchis firma pentru 3 ani". Exista vreo posibilitate de a-mi satisface creanta? (eventual o cerere de insolventa?)