avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1208 soluții astăzi
Forum Activitate dima_mihaela

Activitate dima_mihaela

Sotul meu nu poate fi sanctionat , pedepsit in niciun fel pentru faptul ca refuza sa imi dea voie sa imi vad copilul fara ca asta sa hotarasca instanta ? De fiecare data cand ma duc sa-mi vad copilul nu este aksa sau nu raspunde.Nu-mi raspunde nici macar la trel sa pot vb cu copilul !
Va multumesc pt promptitudinea raspunsului insa ceea ce am uitat sa specific in continutul primei intrebari este faptul ca sotul meu este agresiv verbal , ma ameninta ,ma hartuie cu telefoane si mesaje .Mesajele si inregistrarile telefonice pot fi luate in considerare in instanta ?Subliniez faptul ca si daca mi-as redobandi dreptul la a intra in casa si de a avea copilul el nu va permite asta . Din amenintari reiese ca este dispus la orice pentru a-mi lua copilul.
In urma casatoriei cu sotul meu a rezultat un copil , fetita in varsta de 4 ani , desi noi nu ne mai intelegem si el m-a dat afara din casa (bun comun dobandit in timpul casatoriei) in nenumarate randuri mi-a restrictionat accesul la copil. Eu nu imi vad fetita decat odata pe saptamana atunci cand doreste el .Nu are copilul incredintat si nici macar nu a intentat actiune de divort .Abuziv a recurs la a-mi lua dreptul de a-mi vizita copilul su de a avea acces in imobilul in care am locuit impreuna .Va rog sfatuiti-ma ce sa fac pentru a-mi recapata dreptul de a avea copilul langa mine .Cum sa procedez legal pentru a obtine copilul.